Aktuálně vrcholí jeho příprava před evropským šampionátem v krátkém bazénu, který odstartuje tento čtvrtek v tureckém Istanbulu.

Jaké byly vaše plavecké začátky? Byl nedávný přestup do Chemičky Ústí radikální změnou v přípravě?
S plaváním jsem začínal v osmi letech pod vedením pana Vladimíra Málka v KL Sport Teplice. Před touto sezonou jsem přestoupil do Ústí k trenérovi Petru Thielovi.

Devět let v Teplicích mi dalo základy a jsem za to vděčný, ale na druhou stranu obstrukce kolem mého přestupu do týmu Chemičky se mi zdály velice neprofesionální. Mé výkony v letní sezoně jasně ukazují, že jsem udělal dobře. Prostředí v Ústí je nesrovnatelně lepší. Například suché přípravě mimo bazén se v Teplicích nepřikládala sebemenší váha.

V letošní sezoně jste udělal obrovský výkonnostní skok. Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?
Jednoznačně můj nejlepší výkon je ten medailový z MEJ v Praze, ale osobně spíš tento výkon beru jako takové potvrzení formy v celé sezoně.

Poprvé jste se letos podíval mezi absolutní světovou špičku na MS v Římě. Jaké jste si přivezl dojmy?
Z Itálie si přivážím spoustu zážitků. Ten nejintenzivnější dojem byl z toho, kolik lidí se o plavání zajímá. Osobně pro mě bylo neuvěřitelným šokem, když na finálové bloky chodilo až dvacet tisíc diváků!

To je atmosféra srovnatelná se sporty jako je hokej nebo fotbal. Neuvěřitelnou atmosféru měl průběh závodu žen, když domácí Fedderica Pelegriny doplavala ve světovém rekordu.

Jaké jsou vaše šance pro start na olympijských hrách v Londýně 2012? Doposud byla vaší hlavní disciplínou trať 50m prsa, ale ta v programu OH není. V poslední době se výrazněji prosazujete i na dvojnásobné trati…
Doufám, že se do Londýna podívám. Je pravda, že tam má nejsilnější trať 50m prsa nebude. Pokud však bude mít má forma stále tendenci stoupat nebo minimálně neklesat, bude i moje stometrová trať na úrovni, že se bez problémů dostanu do nominace.

Letos jste překonal i řadu českých dorosteneckých rekordů, dokonce i seniorský rekord na 100m prsa české legendy Daniela Málka. Hraje v tom významnou úlohu dnes hodně skloňovaný vývoj plavek?
Otázka je na místě. Vývoj plaveckých technologii na to samozřejmě vliv má. Jsem ale přesvědčen, že ne tak zásadní, jak se všeobecně usuzuje. Podle studií, které si nechal provést mistr světa na 200m volným způsobem Paul Biederman před MS v Římě, mu nové plavky pomáhají řádově o 0,7 vteřiny na 50 metrů.

Jak ovlivní váš výkon změna, když FINA zveřejnila seznam povolených plavek pro příští sezonu?
Používám několik typů plavek. Nejvíc asi nejnovější model plavek značky ARENA, které jsou označovány jako nejlepší plavky na světě, protože v nich bylo překonáno nejvíce světových rekordů. V nadcházejícím období budou zakázány, ale myslím, že na pořadí českých i světových tabulek se nic nezmění. Jen se bude plavat o něco pomaleji než dosud.

Po letošním vzestupu musíte mít řadu nabídek z nejlepších českých klubů. Jaké máte podmínky k přípravě v Ústí?
Zájem jiných oddílů je, ovšem já jsem v Ústí velmi spokojený a v nejbližších letech nechci nic měnit. Pokud jde o podmínky, jinde bych velice těžko hledal lepší.

Za pár dní se uskuteční ME v krátkém bazénu v Turecku. Jak finišuje příprava, na jakých tratích se představíte a co od účasti očekáváte?
Moje příprava je v konečné fázi, takže se spíš jedná o nízkou kvantitu, ale vysokou kvalitu a velká důležitost je také přikládaná regeneraci. Na ME bych byl spokojen za postup do semifinále, ale myslím i na finále. Také bych rád překonal české rekordy na 50m a 100m metrů prsa.

ZPRACOVAL: Miroslav Vachuta