Jakou trať máte v oblibě?

Raději mám letní sezonu, která se plave na dlouhém padesátimetrovém bazénu na kterém v Ústí trénuji. Má hlavní trať je právě 50m prsa.

Teď vrcholí zimní sezona…

Ta se plave na krátkém bazénu, kde už jsou potřeba obrátky, ve kterých mám určitou rezervu. Vrcholem je ME v Istanbulu, které začíná zítra, bohužel beze mě. Moc jsem se chtěla na další velký šampionát kvalifikovat, ale těsně to nevyšlo.

Limity bylo hodně vysoko?

I díky rychlým závodním plavkám ano. Také jsem si je pořídila a pokoušela se kvalifikovat.

Důležitá je asi příprava a trénink…

Od září jsem byla na dvou reprezentačních soustředěních ve Znojmě a v Nymburce. Ty mi hodně daly. Ve všem tam závodníkům vyjdou vstříc, parta plavců drží při sobě, žádná rivalita není.

Kde jste byla Istanbulu nejblíže?

V Plzni na prvním velkém zimní závodě jsem zaplavala dobře a získala slušné body do Českého poháru, kde jsem nakonec brala bronz. Vyhrála jsem tam 50m prsa v osobním rekordu.

Potom přišla Velká cena Brna…

Tam jsem limit na 50m prsa pro ME nesplnila o dvanáct setin. Ve Zlíně byla před týdnem poslední šance se do Istanbulu dostat, což mi opět nevyšlo o pouhých šest setin.

Bylo to velké zklamání?

Slzy byly, ale rychle jsem je potlačila a hodila za hlavu. Mám před sebou ještě dorostenecký republikový šampionát. Chci na něm vyhrát padesátku i stovku prsa. Po delší době poplavu i 200m prsa, kde chci co nejlepší čas. Ráda bych ne těchto závodech překonala i ten nešťastný limit do Istanbulu.

Za rok jste zlepšila svůj čas na 50m prsa o dvě vteřiny…

Kdybych se v září s někým bavila, že teď zaplavu 50m prsa za 31,64 sec., nevěřila bych mu. Je to příslib do budoucna. Vím kde mám rezervy. Ne v tréninku a fyzičce, ale v technických drobnostech. Start, obrátka, tam musím ještě zapracovat.

Jakým zážitkem byla účast spolu se světovou plaveckou špičkou na MS v italském Římě?

Byl to můj úplně nejlepší zážitek. Když jsem přišla k závodnímu bazénu, bylo to neuvěřitelné. Atmosféra, parta lidí, prostředí, vše. Potkala jsem tam plno světoznámých plavců, které velmi obdivuji.

Co vás čeká po dorosteneckém MČR?

Chvíli pauza a začne letní sezona na dlouhém bazénu, na kterou se těším. V půlce března bude první velký závod MČR dospělých.

Jak vypadá váš běžný den?

Vstávám v pět hodin a jedu na trénink. Mám to trochu komplikovanější, bydlím totiž až v Sebuzíně. Po raním tréninku běžím do školy, ve dvě na oběd, na trénink a doma jsem zpět po šesté hodině.

Jde vaše vrcholové plavání skloubit se školou?

Jsem ve 4. ročníku Gymnázia Jateční v Ústí, takže mě čeká maturita. Jarní příprava proto bude komplikovanější. Školu zatím zvládám. Individuální plán nemám, ale třeba procentuální docházky splňovat nemusím. Záleží na domluvě s učiteli, kteří mi vychází vstříc.

Jaká je podpora rodiny, spolužáků?

Jsou překvapení, když mě ve škole vidí. Kolektiv máme ve škole dobrý, takže podporu mám. Doma mám velké zázemí. Mamka se mnou každé ráno vstává, rodina je pro mě velkým plusem a oporou.

Zpracoval: Filip Kadeřábek