Konec spekulací, je rozhodnuto a tajemství odtajněno. Novým králem sportovců na severu Čech je David Vršecký.

PŘIPRAVUJEME
VIDEO

Trucker elitní roudnické stáje Buggyra obhájil titul evropského šampiona a od včerejšího večera se může pyšnit rovněž titulem Nejúspěšnější sportovec Ústeckého kraje za rok 2009.

„Vůbec jsem nepočítal, že to dopadne takhle skvěle. Opravdu, ani v koutku duše jsem ve vítězství v anketě nedoufal. Jsem hodně mile zaskočený, protože konkurence byla velká,“ uvedl očividně překvapený David Vršecký, jenž dokonale vylepšil loňské páté místo.

V ústeckém Severočeském divadle opery a baletu se při pondělním slavnostním večeru představila celá plejáda sportovních celebrit.

V anketě, kterou společně s Deníkem pořádá agentura ČOK, krajská organizace ČSTV a Ústecký kraj, se na předních místech umístily i ikony regionu: například teplický fotbalista Pavel Verbíř, či olympijský vítěz z Nagana a lídr litvínovského hokeje Robert Reichel.

Právě srdcař a patriot ze Stínadel Pavel Verbíř skončil v anketě druhý. A pozor! Navíc se stal i vítězem prestižní čtenářské ankety Sportovní hvězda Deníku.

Zastoupení na pomyslných medailových pozicích mělo i něžné pohlaví.

Třetí místo v hlavní kategorii jednotlivců patří sympatické plavecké krásce a držitelce řady rekordů Simoně Baumrtové z Chomutova. Právě čtyřnásobná mistryně republiky a nejlepší plavkyně v zemi byla nejúspěšnější českou reprezentantkou na mistrovství světa v Římě.

Mezi kolektivy hrál jednoznačně prim FK Teplice. Vítězové tuzemského fotbalového poháru, kteří se dlouhodobě drží i v popředí tabulky první ligy, mohli slavit společně s teplickými žáky. I oni díky titulu mistrů republiky vybojovali a dosáhli v anketě na prvenství v kategorii mládežnických kolektivů.

„Strašně moc si vážíme, že čtenáři Deníku ocenili naše úspěchy ve vydařené loňské sezoně a všimli si, že region dobře reprezentujeme. Máme radost i z toho, že fanoušci ocenili i mládežnické úspěchy, za všechny mluví titul žáků v republikové lize,“ řekl Petr Heidenreich, ředitel pro obchod, marketing a komunikaci FK Teplice.

Jen pro připomenutí. Vršecký střída na trůnu pro Nejúspěšnějšího sportovce Ústeckého kraje Martina Košnara, silového trojbojaře Sokola Ústí. Jemu loňský triumf vynesly zlaté medaile na mistrovství světa i Evropy.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVCI ÚSTECKÉHO KRAJE

Kategorie – jednotlivci: 1. David Vršecký (Buggyra, motorismus), 2. Pavel Verbíř (FK Teplice, fotbal), 3. Simona Baumrtová (Chomutov, plavání), 4. Zdeněk Chládek (SKP Sever Ústí, box), 5. Viktor Hübl (HC Benzina Litvínov, hokej), 6. Petr Bartůněk (Chemička Ústí, plavání), 7. Jakub Houška (BK Děčín, basketbal), Jan Tuček (KC Žatec, karate), 9. Robert Reichel (HC Benzina Litvínov, hokej), 10. Lenka Hrochová (Kajak Děčín, kanoistika).

Sportovní hvězda Deníku: 1. Pavel Verbíř (FK Teplice, fotbal).

Kategorie – kolektivy dospělých: 1. FK Teplice (fotbal), 2. BK Děčín (basketbal), 3. FK Ústí (fotbal).

Kategorie – handicapovaný sportovec: 1. Běla Hlaváčková (TJ Nola Teplice, plavání).

Kategorie – Masters: 1. Ivo Řezáč (Litvínov, atletika).

Kategorie – jednotlivci mládež: 1. Michal Čupr, Slavoj Litoměřice, šerm), 2. Petr Bartůněk (Chemička Ústí, plavání), 3. Dušan Chromý (Most, box).

Kategorie – kolektiv mládeže: 1. FK Teplice (fotbal), 2. Sport Judo Litoměřice (judo), 3. KK Kadaň (karate).

Bude těžké naše pozice obhájit, ví šťastný vítěz

Ústí nad Labem - Obhájit triumf je vždy těžší, než vyhrát poprvé. To je letitý slogan, pod který se dvojnásobný evropský šampion a nyní už i Nejúspěšnější sportovec Ústeckého kraje za rok 2009 klidně může podepsat. „A při řadě změn v pravidlech, které nás v nadcházející sezoně čekají, to platí dvojnásob,“ říká David Vršecký, trucker roudnické stáje Buggyra.

Loni jste byl v anketě pátý, nyní první. Máte dobrý pocit?
Abych řekl pravdu, tak nemůžu ještě teď uvěřit. Ale jedním dechem bych rád dodal, že na tomto ocenění má zásluhu celý náš tým. Je logické, že ve špatném týmu nemůže mít dobré výsledky nikdo.

Sledujete ankety?
Spíš bych řekl, ke mně jejich výsledky éterem nějak doplují (úsměv).

Váš triumf v anketě koresponduje s celou sezonou. Byla to vaše nejúspěšnější?
Určitě byla. Nejúspěšnější i nejnáročnější. Už při prvním titulu evropského šampiona to byl boj, ale nyní ještě větší. Po horším začátku jsme ztrátu dlouho doháněli a doháněli. Ještě jednou chci ocenit celý tým, mechanici pracovali ve dne v noci.

Byla obhajoba náročná i psychicky?
Cítil jsem, že mám za sebou lidi, kteří mi věří, a které jsem nechtěl zklamat. Z toho na člověka tlak dolehne. Nesmíte udělat chybu, která by zhatila snahu všech. Na druhou stranu jsme po nedobrém úvodu neměli co ztratit, v tom to bylo na psychiku zase o trošku jednodušší.

Laťku pro novou sezonu jste si nastavil pořádně vysoko…
Sezona 2010 bude ve znamení nových pravidel. Ty budou platit pro všechny, ale nejvíc práce na autě čeká nás.

Věříte, že budete připraveni bojovat o třetí titul?
Plán by to byl rozhodně dobrý. Pro nás ale bude důležité udržet se špičkou krok a hodně se budeme muset věnovat vývoji. Těch změn a novinek bude opravdu strašně hodně.

Ale třeba ve formuli 1 se nová pravidla při prvním závodě v Bahrajnu neosvědčila.
To máte pravdu, byla to nuda. Stačilo si výsledky přečíst druhý den v novinách. Horší závod jsem v životě neviděl… Naše změny pravidel by měly být opačného rázu. Závody více zdramatizovat, dostat auta blíže k sobě a nabídnout fanouškům ještě větší zábavu.

Jak jste spokojen s přípravou?
Vše běží jak má, nejsme v žádném extra skluzu. Sezona začíná až 22. května, ale čeká nás ještě tolik práce, že toho prostoru moc nemáme. Klasická zimní příprava končí, pomalu budeme testovat. První zkoušky nás čekají v Mostě.

V minulých letech jste vytvořil zajímavé světové rekordy. Chystáte další?
Ano, v půlce dubna se chceme v Německu pokusit o rekord, který bude mít vytrvalostně rychlostní charakter. Zároveň se bude jednat i o zátěžovou zkoušku a test motorů. Uvidíme, jaká bude jeho životnost.