Box měl Rudolf Kraj, rodák z Mělníka, v krvi od malička. Začalo to čtením článků o Tysonovi a skončilo titulem mistra světa v boxu mezi amatéry. Za svou kariéru si prošel zdravotními problémy, neúspěšným bojem o titul s Italem Fragomenim. Dnes pracuje v rodinném hotelu v Mělníku, kde se podle jeho vlastních slov rozhodně nenudí a práce má dost.

Začal s podnikáním

Po ukončení kariéry se vhrnul do podnikání. „Základ je, když sportovec skončí, aby nezůstal na dlažbě. Měl co dělat a nedělal blbosti,“ prohlásil boxer Rudolf Kraj. A v oboru hoteliérství se mu nedaří špatně. „Ale musím to zaklepat, na to, jaká je doba, tak to jde,“ je spokojený Kraj.

Box samozřejmě sleduje, ale znovu už by se do ringu vrátit nechtěl. „Už si to ani neumím představit. Skloubit to s prací v hotelu by ani nešlo,“ má jasno boxer s přezdívkou „Ruda mlátička“. Když sleduje box, tak se neubrání vzpomínkám na dlouhou a úspěšnou kariéru.

„Měl už jsem toho dost jak fyzicky, tak psychicky. Byla to makačka, jsem po čtyřech operacích. Na smutný konec kariéry už jsem zapomněl, člověk se musí ohánět, aby zabezpečil rodinu,“ řekl Kraj

Výraznou stopu zanechal Rudolf na severu Čech. Jako mladý boxer musel do Ústí dojíždět, což se mi moc nezamlouvalo. „Odboxoval jsem tu hodně sezon. Trénoval mě výborný kouč Míra Vrba. Pamatuji na počáteční neshody s panem Žáčkem, když jsem udělal úspěchy a začal makat, tak to bylo v pohodě,“ zavzpomínal Kraj.

Kluka box netáhne

I dnes se bývalý šampion udržuje v kondici a sportuje. „Jdu si zacvičit, máme tu tenisové kurty, takže chodím hrát. Jen se u toho občas vztekám,“ přiznal se smíchem Kraj.

Jeho volný čas vyplňuje i rodina. „Mám dvě děti, Terezce jsou čtyři, klukovi Rudovi je šest, naposledy chodil na hokej, teď by rád zkusil judo. Box ho nebaví,“ přiznal Kraj.

Zpracoval Jiří Šlaj