Pavel Houška se při kvalifikačním utkání na děčínské palubovce cítil jako ryba ve vodě. Aby ne, když válí již několik sezon za místní basketbalový celek.

Jen dres na sobě měl jiný, reprezentační. A svou v úlohu v národním týmu zvládl, v souboji s Kyprem zaznamenal přesné střely z perimetru, doskakoval a v podkošových soubojích bojoval jako lev.

Pavle, máte za sebou druhé reprezentační vystoupení v kvalifikačním cyklu. Jaký byl Kypr protivník?
Moc jsme ho neznali, trenéři je viděli na turnaji v Bulharsku, kde zápas ani nedohráli. Upozorňovali nás, že jsou hodně horkokrevní a že se nesmíme nechat vyprovokovat. Měli jsme na ně vlétnout hned od úvodních minut.

Na jakou basketbalovou činnost jste se měli v utkání zaměřit?
Jednoznačně na doskok. Na Slovensku nás soupeř přeskákal, proto jsme si to chtěli tentokrát pohlídat.

Zápas vám vyšel, výrazné vítězství a pohledné akce..
Ano, ale nikdo u nás bodově nevynikal. Opět vyhrál celý tým. V obraně jsme spoléhali na právě na týmovou souhru. Jak se říká, v obraně šlapeme, v útoku jedeme. Směrem dopředu jsme vyprodukovali osmnáct ztrát.

To je na jeden zápas vysoké číslo, čím je to zapříčiněno?
Tím, že jsme spolu krátce a každý má ze svého klubu jiné návyky. Pořád se zabýváme naším herním projevem, aby to mělo hlavu a patu.

Jaké šance má tento nově vytvořený tým v dalších letech?
To je spekulativní. Když zůstaneme pospolu, může to být lepší a lepší. Chybí celá řada známějších jmen, ale nebudeme nikoho přemlouvat, aby reprezentoval. Nepomůže nám v týmu ten, kdo za sebou bude tahat nohy.

Co pro vás znamená být v reprezentačním výběru?
Osobně jsem moc rád, že v něm jsem. Všechno je rychlejší a silovější, je to paráda. člověk se už nemusí soustředit na základní dovednosti, je to vyšší stupeň basketbalu.

Zatím to vypadá, že máte v reprezentaci výborný kolektiv?
Už od začátku je to suprová parta. Nikdo si tu na nic nehraje. Třeba Pavel Bartoň, který působil v mnoha věhlasných klubech nám poradí, je v klidu a má fůru zkušeností na rozdávání.

Jak se cítíte po zdravotní stránce? V sezoně jste laboroval se zády..
Musím říct, že je to úplně v pohodě. Musím to zaklepat, zatím záda drží.

Nebojíte se toho, že teď od vás každý bude čekat ještě lepší výkony?
Toho se nebojím, s tím jsem do toho šel. Může se stát, že se mi nebude dařit.

Jak se vám líbila atmosféra při děčínském vystoupení?
Přišlo přes tisíc fanoušků, což je fantastické. Je to jedna z největších návštěv. V Děčíně když přijde plná hala, tak to vypadá, jako by tam těch lidí bylo šest tisíc.

Jak vůbec vznikla charitativní akce na pomoc rodině Voříškových, která byla postižena ničivou povodní?
S tím přišel Petr Benda a k němu se hned přidali ostatní a souhlasili s tím. Chci poděkovat všem lidem, kteří tímto způsobem přispěli.

ZPRACOVAL Jiří Šlaj