To jsou předpoklady, které jsou vykoupeny dřinou a potem. Její vrstevnice nacvičují taneční krok, fintí se před zrcadlem. Ona navléká šusťáky a po každém odehraném setu si přidává dřepy.

Vzorem štíhlé usměvavé dívenky je Belgičanka Kim Clijstersová. Bez emocí a strojově přesně poráží své vrstevnice na antuce i betonu. Jednou by i ona chtěla okusit velký turnaj a podívat se do tenisového světa.

Třináctiletá Jana Kůstková polyká desítky a stovky tréninkových hodin, aby zlepšila techniku. Sparingpartnerem ji bývá někdy i její otec, který dohlíží především na fyzickou přípravu. Hlavním trenérem je však copatý Jirka Martinek, který ji provází od devíti let. V březnu obdržela cenu „Kanáří naděje“ za tenisové výsledky v roce 2009.

Každý den tráví na kurtu, o víkendu má turnaj nebo individuální plán. V konkurenci vyhlášených tenisových středisek Prostějov, Ostrava, Brno, Praha se tenisový oddíl v Ústí nemusí červenat.

„Nemůžeme konkurovat speciálním halám, zahraničním poradcům se sponzory, ale nevdáváme to,“ říká otec. Houževnatá naděje severu ve třinácti letech nastupuje za „A“ tým a sbírá zkušenosti. Na žákovském mistrovství republiky v Jablonci obhájila 8. místo. V Ústí je ve své věkové kategorii jasně nejlepší.

Zpracoval Miroslav Vlach