Jmenuje se Eliška Kalinová, je jí deset let a šachy umí jako málokdo. V letošním roce absolvovala test IQ a je členkou Menzy ČR.

Usměvavá dívenka má nabitý program. Miluje svého králíčka, lyže, tenis, tanec, vodu, gymnastiku a hlavně šachy. Po třech letech se vypracovala mezi nejlepší hráče klubu ve své kategorii.

V knihovně nemá pohádky, ani dívčí románky, ale odborné šachové studie a ročenky. Starší brácha (18) s ní už nechce hrát, protože na něm zkouší vlastní taktiku, tatínek vyhlašuje předem remízu. V týdnu má pouze jeden den volno, jinak stále trénuje, studuje známé partie, nebo hraje tenis. S úsměvem vysvětluje specifické označení výkonnosti – ELO. „Kasparov měl 2836, náš nejlepší šachista Navara 2673, můj osobní trenér Pavel Chrz 2041 a já mám prozatím 1100“.

Když vyhrála krajský přebor desetiletých byla delegována na republikový turnaj, kde obsadila čtvrté místo. Následoval výjezd do Rakouska, kde reprezentovala ČR ve své věkové kategorii na Mistrovství evropské Unie.

Zaplatila nováčkovskou daň a obsadila 16. místo. Oklepala se a znovu zapojila svůj výjimečný mozek, aby v září vyrazila do Klatov na Mistrovství ČR v rapid šachu. Po prvním dnu vedla. Nakonec před ní skončila pouze jedna hráčka a Eliška brala stříbro.

Zpracoval Miroslav Vlach