Poměrně malé hřiště s nízkou sítí svádí laika k lehkovážné úvaze, že vrátit všetečný košíček na druhou stranu nebude žádný problém.

Mladý třináctiletý Martin Tipta nás však přesvědčil o opaku.

Badmintonový oddíl TJ Chemička Ústí oslavil v loňském roce padesát let od svého založení. V současné době oddíl čítá 60 dětí a několik družstev různých věkových kategorií. Vybrat z nadějných kluků jednoho byl problém. Nakonec padla volba právě na Martina, který má ve sportovních perspektivách jas­no.

Doma má ještě tři sourozence. Jako první sport okusil fotbal. Angažoval ho slavný Ravel a to mu bylo 6 let. Stále však sledoval starší sestru, která všude mávala badmintonovou raketou. Když mu bylo devět let navštívil poprvé tréninkové centrum badmintonu na SKP a rozhodl se, že jednou bude v tomto sportu vynikat.

Trenéři se shodují, že je to skutečně velký talent, proto jej vysílají do turnajů starších věkových kategorií a on bojuje s každým soupeřem bez respektu. Na tréninku nešidí švihadlo, stále chce být rychlejší, pružnější a přesnější.

Pondělí, úterý a čtvrtek trénuje, víkend vyplňuje turnaj. Martin Tipta se probojoval několikrát do turnaje A, bodoval i na republice. V nemilosrdné konkurenci věhlasných sportovních středisek Prahy, Ostravy, Brna obsazuje 15. až 16. místo v celostátním žebříčku. Momentálně je nejlepší v jeho kategorii Jan Louda z Prahy.

„V Ústí je nejlepší Honza Vitvara. Přerostl možnosti klubu. Já chci být ještě lepší. Tady v Chemičce je výborná parta, skvělí trenéři a to mě ještě víc motivuje,“ dodal po tréninku propocený Tipta.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach