Malý Vilém Kukačka se pro vodní sporty prostě narodil. Všichni kolem něj měli pod postelí pádlo nebo veslo, ale on si vybral vratký kajak.

Od svých šesti let závodí ve vodáckém oddílu TJ Chemička Ústí a jak sám říká, chce jenom vyhrávat. Dnes desetiletý borec, žák 5. třídy s nebývalým přehledem a vypravěčským umem vysvětloval začátky a konce svého sportovního tažení. „Děda, babička, táta, mamka.

No prostě všichni dospěláci u nás doma pokořili Labe na sportovních lodích. Pamatuji si moc dobře na své první závody na kajaku. Bylo mi šest let a z osmi závodníků jsem dojel sedmý. Hrozná ostuda. Asi jsem i brečel. Neumím prohrávat a tak jsem si řekl, že porazit mě může pouze děda (trenér),“ rozpovídal se Vilém.

Letos Vilda nasbíral ve všech soutěžích třiadvacet medailí. „Jezdím 200, 500, 2000 metrů samostatně a několik závodů s kamarádem.

Statistiky mi vede děda. Mám patnáct zlatých, pět stříbrných a tři bronzové medaili. Když chcete vyhrávat, musíte makat a hlavně používat hlavu. Rozhodující je psychika,“ vysvětlil klučina.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach