Když jeho starší sestry začínaly na vodě, v tichosti si všímal specifické techniky na skifu a potom všechny překvapil. Podle jeho vyjádření ovládá svou loď už pět let.

Dnes trénuje a závodí hned ve čtyřech disciplínách. Hlavní úspěchy však sklízí ve skifu jednotlivců. Jeho bilance z mistrovství České republiky za tři roky je perfektní, jednou byl druhý a dvakrát bral bronz. Letošní rok byl těžší, protože Jakub Tkáč přešel do starší kategorie.

„Na našich soutěžích se uděluje pouze první místo, druhé a třetí místo se hodnotí pouze na republice,“ vysvětluje s úsměvem Tkáč.

Je tak skromný, že mi až dodatečně potvrdil, že je pro letošní rok mistr Labe ve své kategorii. „To se sjedou v červnu do Ústí vyslanci čtrnácti oddílů z povodí Labe, aby si to rozdali jeden vedle druhého,“ doplňuje informace mladý veslař.

Když jsem se jej ptal na přípravu, nestačil jsem si dělat poznámky. V létě trénuje pětkrát v týdnu, zbytek roku ošidí o jeden den. Trénink začíná protahováním, potom tříkilometrový běh, devět kilometrů na vodě, do toho trenažér a posilování.

Zatím na starší kluky nestačí. „Jsou o hlavu větší a mohli by skály lámat. Pořád se na ně chystám, ale to musím hlavně nabrat nějakou hmotu. Technicky na ně mám, ale ty svaly. Jsou prostě lepší,“ sportovně přiznává veslař Chemičky.

Sportovní vzor má v letošním mistru světa. „Ondřej Synek má bezvadnou techniku i svaly,“ chválí Tkáč.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach