Úspěšný reprezentant se rozpovídal i mimo jiné o tom, jak se letos chystá na maturitu a co by chtěl dosáhnout v letošním roce.

Obhájil jste první místo, jaké jsou pocity?
Jak už několikrát zaznělo, dostat se na vrchol je obtížné, ale udržet se na něm ještě těžší. O to více si toho cením.

Kdo všechno stojí za úspěchem?
Určitě v prvé řadě můj trenér, který se mnou sdílí tréninkové slasti i strasti. Pak rodina, která mě podporuje nejvyšší možnou úrovní a škola, která mi umožňuje dvoufázové trénování. Zvládat školu a sport v této zemi je dost těžká záležitost.

Letos se chystáte složit maturitní zkoušku..
Ano, budu maturovat. Už dva roky mám individuální studijní plán, dalo by se říci, že takovou malou maturitu dělám každý půlrok, kdy musím za půl hodiny říci látku z celého pololetí. Stres z toho nemám.

V jaké umístění jste na předávání cen doufal?
Já jsem si nepokrytě říkal, že by bylo dobré, kdyby to byla bedna. To se podařilo tím nejlepším způsobem. Byl jsem příjemně překvapený.

Co bylo klenotem vašich úspěchů v loňské sezoně?
Únorové mistrovství Evropy v Eindhovenu, kde jsem skončil na desátém místě. Jen pro zajímavost, loni jsem v Istanbulu skončil na stejné trati dvacátý druhý.
Toho moc cením, postupně si plním své sny. Na lidi, na které jsem donedávna koukal jen v televizi vedle mě startují a bavím se s nimi.

Startoval jste v Barceloně, byla možnost si s hvězdami plavání popovídat?
Špičkoví sportovci jako například Kosuke Kitajima, ten už to má na takové úrovni, že má kolem sebe bodyguardy, tam moc možností není. Leda v šatně, tam vyloženě ochranka nemůže. Ale že bychom do sebe vrazili a dali se do řeči, to ne.

Kde berete motivaci k hltání dalších tréninkových dávek?
Další cíle a jejich naplňování. Na každém sportu se najde něco demotivujícího a absurdního. Třeba u fotbalu si lidé z nesportovních sfér řeknou, co je na tom honit se hodinu a půl za mičudou.

Sport v jakékoliv podobě je bezpochyby prospěšná věc jak pro společnost, tak i pro samotného sportovce. Láká vás si dojít pro prvenství i potřetí a dokončit pomyslný hattrick?
Určitě by to bylo cenné udržet se třetí rok na stejné úrovni. Letos je první nominační rok na olympijské hry, takže cíle jsou jasné.

Má to český plavec těžké, probojovat se až pod záři pěti kruhů?
Je to náročné, na olympiádu nemůže jet ledajaký sportovec, který to dělá dva dny v týdnu. Není to nic běžného a stojí to hodně úsilí.

ZPRACOVAL Jiří Šlaj