"Jednou bych chtěla hrát ve filmu. Reflektory a kamery mi nevadí. Sport miluji pro kreativnost a pohyb. Přála bych všem dětem na světě, aby se mohly radovat nejen ze hry, ale prostě jen tak. Dělám krasobruslení od svých čtyř let, mnohokrát jsem upadla na ledě, ale stále mě to baví.“

To byla úvodní věta křehké slečny s očima italské hvězdy. Jmenuje se Ingrid Stará. Je jí jedenáct let a spojila tanec s krasobruslením. Skupinka malých děvčat na bruslích se jenom směje a Ingrid není výjimkou.

Vyslechne si připomínky trenérky Renaty Ptáčkové a opakuje stále dokola nájezd do krokové kombinace, která končí skokem. Na stadionu je pěkná zima a malé krásky povinně popíjejí horký čaj.

Ingrid závodí za Ústecký krasobruslařský klub v kategorii starší žákyně a letos se bude snažit přesvědčit porotce ve dvou soutěžích (Pohár ČKS, Pohár ISU). Z výsledků jednotlivých soutěží se sestavuje republikový žebříček.

V loňském roce byla Inka na třetím místě, a to je super výsledek. I nahodilý divák si všimne elegantního držení těla a ladného pohybu rukou. Sportovkyně ochotně vysvětluje.

„Tři roky chodím do tanečního kroužku Michaely Gebrtové, kde tančím ve skupině LATINA SHOW.

Začínala jsem tancovat s partnerem, ale ten po několika měsících rezignoval. Znáte kluky.

Krásné šaty, střevíčky na podpatcích, úžasná hudba, skvělá choreografie. To je její svět.“ Na republikovém mistrovství v červnu jsme vybojovali stříbro. Vyhrály holky z Chomutova a na ty nikdo v Čechách nemá. Je to vlastně taneční škola, kde se trénuje každý den.“

Byl jsem pozván na ukázku jejich vystoupení před Mistrovstvím světa v Liberci a musím uznat, mělo to mělo šťávu.

Jako na povel rozzářily se obličeje dívek a krásná Ingrid prožívala svůj sen. Jednou chce vyhrát velkou světovou soutěž v tancích jako juniorka, chce rozdávat radost na bílém oválu.

Že to myslí vážně dokladuje fakt, že mimo domácí trénink dojíždí pravidelně do Prahy, kde spolupracuje se špičkovými odborníky na krasobruslení Petrou Lehkou a Karlem Nekolou. Když jsem se ji zeptal, jaký sport má ještě ráda. Nezaváhala.

„Kdybych nebruslila a netančila, hrála bych fotbal“.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach