Jmenuje se Marek Švingr, je mu deset let a s barevnou koulí si opravdu rozumí. Před třemi roky přišel s babičkou na otevřený trénink do Krásného Března, aby si tuto hru vyzkoušel. Všiml si ho vyhledávač talentů Karel Karika a ruka byla v rukávě.

„Můj děda (Miloš Hon – pozn. autora) byl velký fotbalista. Hrával za Chemičku a chtěl, abych také hrál. Zkusil jsem to, ale moc mě to nebavilo. Kluci byli větší, pořád jsem byl na zemi a góla jsem nedal. Pak jsem jezdil na kole, pokoušel se bruslit, běhal po louce, ale ten svůj sport jsem stále hledal. Když mi bylo sedm, zkusil jsem bowling a začalo mě to bavit,“ říká talentovaný mladík.

Viděl jsem tě hrát Marku, máš svůj styl. Můžeš případným zájemcům popsat začátky v tomto sportu?
Měl jsem štěstí na trenéra i kamarády. Začíná se bez koule tzv. suchou přípravou. Potom následuje cvičení na zpevnění ruky, rovnováha a stabilita, zaměření, odhoz a tak dále. Mám malou ruku a standardní kouli, proto prozatím nemluvím o rotaci. To je moc těžké i pro dospěláky. Každé úterý je trénink, dvakrát v měsíci žákovský klubový turnaj. Kategorii do 10 let jsem v loňském roce vyhrál, proto dnes nastupuji ve vyšší kategorii do 16 let. Nejlepší je tady Marek Danč s průměrem kolem 160. Já mám momentálně průměr 130, ale v týdnu dostanu novou exentrickou kouli a uvidíme.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?
Dlouhodobou klubovou soutěž desetiletých jsem v loňském roce vyhrál, jednou jsem byl druhý a jednou třetí. V devíti letech jsem se nominoval na mistrovství republiky v kategorii do 10 let, bylo tak 80 soutěžících a já se umístil jako nováček na 14. místě. Tam byli borci. Klidně nahráli 190. Bylo to v Olomouci a já na to nezapomenu. Zážitek. Ještě bych si to chtěl někdy zopakovat, ale to musím hrát lépe a zvednout průměr na 150 (úsměv).

Co to máš za pomůcku (ukazuji na černý návlek na ruku). K čemu to je?
Dostal jsem to od trenéra, abych zpevnil ruku, protože nová koule bude těžší. Není to moc příjemné, ale těch pomůcek je daleko víc. Když přijedete na turnaj dospělých, mnohdy to vypadá jako na souboji robotů.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach