Ještě dnes budí oprávněný respekt svou mohutnou stavbou těla a do loňského roku soutěžil na dřevěných překážkách.

Trenérka Petra Kratochvílová zná velmi dobře všechny koně ustájené v halách TJ Tatran Ústí a do soutěže sportovních talentů vybrala Karolínu Rudorferovou. Skromná dívenka navštěvuje šestou třídu na Stříbrníkách a letos oslaví dvanáct let. Tato věková hranice je rozhodující pro start v oficiálních parkurových soutěžích.

Každého mladého sportovce se ptám na jeho začátky. Ty jsi vždycky toužila po koních a koženém sedle?
Asi v pěti letech jsem začala dělat moderní gymnastiku. Obruč, prostná, skupinové skladby. Docela mě to bavilo. Později jsem přidala aerobic a koně. Nebylo to žádné závodění přes překážky, ale taková sportovní koňská turistika, kde jsem se rozkoukávala. Dojížděli jsem za koníky do Úpořin a časově to bylo dost náročné. Něco jsem musela zrušit a tak jsem ukončila gymnastiku. Koníci se mi moc líbili a táta mě přihlásil do jezdeckého oddílu na Bukově. Bylo mi devět let a měla jsem respekt z velkých koní. Začínala jsem s poníky a postupně nabírala odvahu a zkušenosti. Dnes mám svého koně, který se jmenuje Golden Star. Je mu 11 let a společně tvoříme novou závodní dvojici. V loňském roce jsem jezdila pouze hoby závody a nasbírala jsem pár třetích míst. Někdy tam ale bylo i dvacet soutěžících a mnohdy rozhodoval čas.

Máš svého koně. To musela být radost. Můžeš mi to trochu přiblížit?
Jezdila jsem na ponících a nenapadlo mě, že táta chystá překvapení. O Vánocích jsem pod stromečkem našla obálku s fotkou koně a myslela jsem, že je to taková legrace. Druhý den jsem stála ve stájích před krásným zvířetem s velkýma očima, které mělo stejné jméno jako na fotce. Ještě dnes tomu nemohu uvěřit, je to skutečně můj kůň. Je milý, má mě asi rád, stará se o mě a ještě mi nešlápl na nohu. Poslouchá na slovo, budeme velcí kamarádi. Já začínám, Golden Star už ví, jak na to.

Co všechno obnáší parkurový sport?
Není to pouze o skákání, ale velká část dne je věnována přípravě koní. Všichni bez rozdílu věku vědí, co mají dělat. Začíná se úklidem stáje, včetně populárních bobků. Nová podestýlka, seno, krmení, péče o koně. Potom teprve trénink. Jsou tu samé holky a tak si rozumíme. K tomuto sportu patří také móda, nelze běhat po závodišti v teplákách. Bílé rajtky, vysoké boty, sako a přilba na závody jsou povinností.

Karolína Rudorferová se svým zvířecím kamarádem Golden Star.

MIROSLAV VLACH