Mistrovské tituly sbíral především jako hráč, letos může dovést ústecké hokejbalisty k extraligovému titulu z pozice kouče. Elba se navzdory všem černým prognózám probojovala po pěti letech do finále extraligy, kde vyzve obhájce trofeje z Kladna. Trenér klubu, který se prý nepřihlásí do příštího ročníku extraligy, Patrik Cerman před bitvou o titul svému týmu věří a říká: „Teď už je možné je úplně všechno.“

V postup Elby až do finále mnoho lidí vůbec ani nedoufalo. Dají se vůbec popsat pocity, které zažíváte?

Je to ohromné překvapení a pocity jsou fantastické. Naše mužstvo nebylo individuálně lepší než semifinálový soupeř z Hradce, ale kolektivním nasazením to nahradilo a zaslouženě postoupilo. Je to vítězství srdce a bojovnosti. Některé hráče stál postup zdraví. Hradec neunášel to, že se mu sen o titulu rozplývá a hrubě fauloval… Hradec do toho šel za každou cenu. Věděli jsme, že nás to bude bolet a to se potvrdilo.

Když jste se před lety vraceli z „azylu“ v Krupce zpátky do Ústí, tak jste s novým hřištěm nebyli moc spokojeni. Teď je ale domácí prostředí vaší největší zbraní, tady vás už dva roky nikdo v play off neporazil…

Problémem tohoto hřiště je hrozně špatný povrch. Soupeř, který musí tvořit, to tady má těžký a nám tady zase sedí bojovná hra. I s loňským rokem tu máme šest výher v play off v řadě a je vidět, že jsme si už tady zvykli a takhle nám to vyhovuje.

Klíčem k úspěchu jsou i oba gólmani. Banda vychytal čtvrtfinále, Hruška zase semifinále…

To je kapitola sama pro sebe. Banda svým fantastickým výkonem otočil sérii s Mostem, ale bohužel si při oslavách pochroumal koleno, když na něj kluci naskákali (úsměv). Hruška je dvacetiletý kluk, který přišel z dorostu a semifinále odchytal famózně. Teď se nám vrací to, že jsme je pravidelně střídali. Jsou rozchytaní, věří si a tohle je výsledek.

Důležitým článek je i hokejový obránce Litvínova Karel Kubát, který vás na play off posílil, že?

Karel nám hrozně pomáhá takovou tou jistotou. Ví, kam se má postavit, umí číst hru a v neposlední řadě má výbornou ránu, což v posledním utkání proti Hradci potvrdil. Jsem rád, že ho tady máme.

S čím půjdete do finále? Chcete si ho pouze užít nebo plánujete dokončit svou nečekanou jízdu titulem?

V semifinále jsem si moc nevěřil, ale teď když vidím tu sílu toho mužstva, tak mám pocit, že už je možné úplně všechno (úsměv).

Ve finále vás čeká obhájce z Kladna. Je to pro vás přijatelný soupeř?

Kladno jsem si přál spíš než Plzeň. Jednak proto, že s ním máme lepší bilanci, ale hlavně – Kladno vyhrálo titul dva roky po sobě a ve finále je už počtvrté, takže by byl super úspěch porazit ho.

Nechal jste se slyšet, že příští sezonu extraligu hrát nebudete kvůli financím. Neozvalo se vedení města, že mají zájem vás podpořit a klub zachránit, když se vám teď tak daří?

Myslím si, že lidem na městě je to jedno. Ti na nás kašlou. Pokud se budu mýlit, tak se jim tam půjdu uklonit a podám všem ruku. Byl bych za to rád, ale bohužel žijeme v realitě a víme, jak to chodí.