Poslední roky se basketbalisté Ústí a Chomutova střetávali na prvoligové scéně. A třebaže se letos Levharti stali šampiony a vybojovali si postup do Národní ligy, o prestižní derby nepřišli.

Sluneta totiž získala licenci na „Mattonku“ a tak se dnes oba regionální rivalové můžou utkat znovu, tentokrát na nejvyšší úrovni. Duel 9. kola vypukne ve městě na Labi ve 20 hodin. „Čeká nás určitě výjimečné utkání,“ říká za všechny natěšený trenér ústeckých Pand Roman Bednář.

Oba nováčci jsou na tom po sedmi utkáních stejně, dnes budou usilovat o třetí výhru v sezoně. „Chomutov má velmi dobře poskládaný tým a od úvodních kol ukazuje svoji kvalitu. I my jsme se již adaptovali na úroveň MNBL. Nemyslím si, že jeden tým je jasným favoritem, i když v domácím prostředí nebudeme chtít čekat na zaváhání Levhartů a budeme chtít jít aktivně za úspěchem,“ vzkazuje soupeři trenér Bednář.

Několik aktérů derby se dobře zná, hráli spolu a vystřídali dresy obou klubů. Jedním z nich je ústecký matador Tomáš Hrubý. „Je to jedno ze severočeských derby a to má vždy zvláštní atmosféru. Bude to super. Oba celky jsou nováčci, i proto to bude ještě pikantnější,“ těší se pivot Hrubý, který před pár měsíci oslavil s Chomutovem postup do NBL, aby pak přestoupil zpátky k Pandám.

S Ústím je spjatý i současný lodivod Levhartů Tomáš Eisner. „V Ústí jsem působil zhruba šest let a ke klubu mám stále dobrý vztah. Navíc z Ústí mám manželku a dá se říct, že tam napůl bydlím,“ směje se Eisner, který se už brzy stane otcem. „Na derby se těším nejen já, ale i ostatní kluci, kteří hráli za Ústí i Chomutov. Doufám, že bude dobrá atmosféra a my konečně vyhrajeme, protože bychom to po těch smolných zápasech už potřebovali.“

Fanoušky obou táborů dnes čeká hned dvojnásobná nálož derby. Ještě před basketbalovým soubojem vypukne v ústecké Zlatopramen aréně klasická hokejová řež mezi Lvy a Piráty (17.30). A kdo se při návštěvě basketbalového mače prokáže vstupenkou z hokeje, či permanentkou na Slovan, získá lístek se slevou.

Hned v sobotu čeká Ústečany další basketbalové derby, když zavítají do sousedního Děčína. Ten sehraje dnešní zápas 9. kola od 17.45 v Kolíně.

„Domnívám se, že utkání v Kolíně nebude nijak lehké, neboť domácí tým hraje v poměrně velké pohodě. Naše filozofie je jasná: pokusit se kvalitní obranou přibrzdit veškeré útočné manévry hráčů Kolína a zároveň potřebujeme hrát vysokoprocentní basketbal na útočné polovině,“ říká na klubovém webu kouč Děčína Pavel Budínský.

Na basketbal levněji:
Držitelé lístku na dnešní hokejové derby a zároveň i majitelé permanentek na domácí utkání Ústeckých Lvů mají možnost zakoupit vstupenky na basketbalové derby za akční cenu 30,- Kč.