Finanční krize momentálně pátého klubu extraligy může vygradovat i opuštěním elitní soutěže! „Stávající situace je už dlouhodobě neudržitelná a dnes jsme v době, kdy už na tento stav musíme dost radikálně reagovat,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Miroslav Přikryl, zkušený generální manažer SKV Ústí nad Labem.

Neutěšenou finanční situaci řešíte už dlouhé roky, přesto se ještě na konci prázdnin zdálo, že ekonomický kolaps SKV Ústí nad Labem momentálně nehrozí… Loňská úspěšná sezona, kdy jsme předváděli kvalitní volejbal, dokázali naplnit halu fanoušky a v extralize jsme srdnatě bojovali v play off, opravdu měla pozitivní ohlasy. Spousta politiků, partnerů i sponzorů nám v dané euforii dala ohledně finanční pomoci spoustu slibů, ale k jejich naplnění v průběhu roku z 90 procent bohužel nedošlo.

Teď se kalendářní rok kvapem blíží ke svému konci a nedostatek peněz je alarmující?
Zatímco po sportovní stránce, kde jsme z pohledu extraligového A týmu v novodobé historii nejúspěšnější, junioři vedou první ligu a jistě kráčí do baráže o nejvyšší soutěž a zájem žáků převyšuje naše kapacitní možnosti, v ekonomické oblasti nastaly zásadní problémy.

Můžete být konkrétnější?
Klub úspěšně reprezentuje město i kraj a zmíněných výsledků dosáhl na základu nadšení lidí a minimálních odměn pro hráče, trenéry i manažery. Žije na základě dotací města, kraje, ČSTV a volejbalového svazu. Potíž je v tom, že nemáme generálního partnera.

To je dlouhodobý, řekl bych letitý problém…
Za osm let, co klub funguje pod novým názvem, se nám generálního partnera bohužel získat nepodařilo. Ač nadějná jednání probíhala a s potencionálními zájemci jsme byli v kontaktu, nikdy se finální jednání nepodařilo dotáhnout do smluvní podoby.

Vedle zmiňovaných dotací tedy drželi klub nad vodou drobní sponzoři?
Přesně tak. Tímto způsobem jsme rozpočet doplňovali, částečně kryli provoz klubu. Menších partnerů i jejich pomoci v řádu desetitisíců korun si opravdu vážíme, avšak koncepci převážně směrem k profesionálnímu extraligovému A týmu neřeší. Stávající situace je už dlouhodobě neudržitelná a dnes jsme v době, kdy už na tento stav musíme dost radikálně reagovat.

Co tedy bude s ústeckým volejbalem dál?
Vedení klubu veškeré snahy na získání generálního partnera po negativních letitých zkušenostech pomalu vzdává a vydalo se cestou omezování finančních nákladů. Tato opatření můžeme udělat pouze u A týmu a odměňování jeho hráčů, což je nejvyšší položka v rozpočtu klubu. Samozřejmě je nám jasné, že pokud finanční krizi na poslední chvíli neodvrátíme, bude muset dojít k propuštění hráčů a zákonitě dojde k propadu výkonnosti, poklesu postavení v extraligové tabulce, případně sestupu z nejvyšší soutěže. Všechny tyto nepopulární kroky vedení klubu vedou k jeho celkové ekonomické záchraně.

Kdy konkrétní úsporná šetření provedete?
Hráči už byli se situací obeznámeni a situaci budeme řešit ještě během prosince.

Jak hráči kritickou situaci vnímají?
Dost negativně, protože po sportovní stránce máme sezonu rozjetou skvěle, jsme pátí. Nicméně vedení klubu se musí chovat tak, aby volejbal v Ústí ekonomicky nezkrachoval úplně. V potaz musíme brát i fakt, že se aktuálně jedná o rozpočtu a dotacích města směrem k preferovaným sportům, jehož jsou součástí. A volejbal má v kolonce dotačního příslibu zatím, zdůrazňuji zatím, nula korun. Osobně jsem měl jednání s primátorem Vítem Mandíkem, který podle mého subjektivního názoru volejbal vnímá směrem k městu jako historickou hodnotu a mimořádně úspěšný olympijský sport, za který by mohl lobovat, ale zároveň mi jasně naznačil, že ekonomická situace města není ideální. Právě rozpočet města bude stěžejním signálem, jakým směrem se volejbal v Ústí vydá.

Nakolik je pro fungování klubu pomoc města zásadní?
Loni jsme dostali dva miliony korun, což v praxi znamená 50 až 60 procent našeho rozpočtu.

Máte nachystané i krizové „bezdotační“ varianty?
Ano. Ve hře je profesionální, poloprofesionální i amatérské fungování klubu. Nicméně jsme v rozehrané soutěži a konkrétní kroky rozhodně nemůžeme udělat jednorázově.

Zatímco na palubovce se vám daří, výhled do nového roku příliš optimistický není…
Jsme v pozici, že situaci nechceme řešit radikálně. Vyčkáváme, jednáme a upozorňujeme partnery a hráče, že sportovní terminologií řečeno, nejsme v dobré ekonomické kondici. Ano, výhled do dalšího roku je pro nás, stejně jako v několika posledních letech, opět do sfér nejistot a komplikací.