Z rukou poslance ČR Jana Kubaty převzal šek na 50 tisíc korun určených na přípravu na olympijské hry v Londýně a poté ochotně rozdával rozhovory.

Petře, letošní sezona pro vás byla nadmíru úspěšná, souhlasíte?
Určitě. Jsem spokojený s výkony na mistrovství světa v Šanghaji, kde jsem předvedl své dosavadní kariérní maximum. Závody se mi tam opravdu povedly, forma byla dobře načasovaná. O to hůř bohužel dopadla zimní sezona, která nebyla taková, jakou jsme si představovali. Je to i zásluhou toho, že už začal přípravný makrocyklus na olympiádu, kde se plavou objemové části a sprinterské výkony tím trochu utrpěly.

Nedávno jste se zúčastnil mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Jak si pochvalujete své výkony?
Skončil jsem na 16. místě na padesátce, na 27. místě na stovce a v kraulařské štafetě na 4×50 metrů jsme skončili pátí. To byl asi můj nejvydařenější závod, ve kterém jsem si zaplaval osobní rekord. Co se týče individuálních startů, byly to nakonec nejrychlejší časy sezony, ale představoval jsem si je ještě rychlejší.

Není trochu paradox, že nejlepší český prsař rozjíždí na mistrovství Evropy kraulařskou štafetu?
Až do svých šestnácti let jsem byl univerzální sprinter. V kraulu bych dokonce byl třetí v republice, kdybych ho absolvoval na posledním mistrovství republiky. Trochu ve mě tedy zbyla sprinterská univerzální krev.

Na českých plaveckých šampionátech jste letos doslova zářil. Kolik titulů jste celkem vybojoval?
Povedlo se mi vyhrát všechny prsařské tratě na letním i zimní šampionátu. Získal jsem tedy celkem šest titulů mistra republiky na padesát, sto i dvě stě metrů.

Takže se dá říct, že v České republice nemáte konkurenci?
Dá se to tak říct, ale já to říkám nerad. Konkurence roste a jakmile si jí někdo přestane vážit, tak ho většinou pokoří.

Máte před sebou náročnou přípravu, která by měla vrcholit splněním limitu pro olympijské hry v Londýně. Můžete naznačit, co vás v následujících měsících čeká?
Od úterý začínám přípravu, která bude v lednu obsahovat spíše fyzické zdatnosti jako běh, lyže a podobně. Pak už to bude pouze ve znamení plaveckého soustředění a maximálního působení na olympijskou přípravu.

Jaké jsou šance na start v Londýně?
Kdybych to měl teď vyjádřit procentuálně, tak je to 98,3 % splnění limitu, pravděpodobnost je tedy skutečně vysoká. Ale nemůžeme mluvit o sto procentech a ta dvě necelá procenta jsou o to více motivující. Rozhodne se v květnu na ME v dlouhém bazénu.