Kdo a jestli vůbec někdo stane letos pod pěti kruhy? To je otázka, kterou si teď nejčastěji klade česká boxerská obec. Do olympijského ringu mají nejblíže Zdeněk Chládek a Martina Schmoranzová, která je držitelkou evropského bronzu. Prezident České asociace Svatopluk Žáček věří, že alespoň jeden z nich se do Londýna podívá a v české olympijské výpravě tak bude mít svého zástupce po dvanácti letech opět i box.

„Pokud by se tam probojovali oba, bylo by to perfektní, protože jsme nebyli už na dvou olympiádách,“ připomněl na úterním setkání s novináři Žáček. „Co by účast v Londýně přinesla českému boxu? Hlavně by to znamenalo přínos financí od olympijského výboru na přípravu a svaz, který stále splácí dluhy po předchozím vedení, by tak ušetřil.“

Může pomoct „zelená karta“

Mužskou reprezentaci čeká poslední kvalifikační turnaj v dubnu v tureckém Istanbulu. Ženy se porvou o historickou účast na olympiádě v květnu při mistrovství světa v čínském Qinhuangdaou. Ústecký borec Chládek potřebuje ve své kategorii do 64 kg porazit všechny své rivaly, aby získal letenku do Londýna.

„V Chládkově kategorii jsou kritéria šibeniční, protože postupuje jen vítěz. Pokud by se nekvalifikoval, pořád ještě existuje šance, že se tam dostane na takzvanou zelenou kartu. Tripartitní komise světové asociace AIBA totiž před olympiádou zasedne a v některých vahách rozhodne o dalších účastnických místech,“ prozradil Žáček. „Ve váze, ve které boxuje Schmoranzová, postupuje na olympiádu dvanáct žen a podle mě má na to, aby se tam dostala,“ zdůraznil.

Ještě před kvalifikačním turnajem absolvuje reprezentace několik mezinárodních prověrek, ať už v Maďarsku, v Srbsku nebo doma v Česku. Právě březnová Grand Prix Ústí teď zaměstnává Žáčka nejvíce. „Mám z toho hlavu jako kýbl. Grand Prix je měsíc před olympijskou kvalifikací a hlásí se nám tolik států, že to musíme korigovat. Optimální je, aby startovalo 80 boxerů a boxerek.“ Velkou cenu by měli po letech ozdobit i Kubánci. „Kuba je pořád v jednání, uvidíme, jak to dopadne. I kdyby nepřiletěli, budou tady kvalitní boxeři,“ ujistil Žáček a doplnil, že z Irska dorazí i mistryně světa Katy Taylor.

Chládek: Sním o olympiádě, Londýn je můj velký cíl

Ústí nad Labem – Na mistrovství světa mu účast na olympiádě unikla o jedno místo, v dubnu v Istanbulu bude mít boxer SKP Ústí Zdeněk Chládek druhou a zároveň poslední šanci probojovat se na největší událost planety. „Mrzí mě, že to nevyšlo už v Baku, tam jsem byl hodně blízko. Ale nedá se nic dělat, udělám maximum, abych uspěl teď,“ hlásí rodák z Krupky.

Jak vidíte své šance?
Jestli si věřím nebo nevěřím, to je těžké říct. Udělám pro postup maximum, nic jiného se k tomu nedá říct.

Ve vaší kategorii je ve hře jen jediná letenka do Londýna…
Budou tam nejlepší boxeři Evropy a abyste se dostal na olympiádu, musíte všechno vyhrát… To mluví za všechno. Je pravda, že ti, kteří už postoupili z mistrovství světa, tam teď nebudou, ale i tak bude turnaj silně obsazený.

Nebude vás svazovat to, že na olympiádu se probojujete jen když všechny porazíte?
Stresovat se tím určitě nebudu. Od začátku olympijské přípravy dřu. Dělám sparingy, běhám a chodím hrát s hokejisty i fotbalisty. Trénuju na maximum, tak doufám, že to klapne. Olympiáda je můj velký cíl a sním o tom, že tam budu boxovat.

V boxu se občas objevují zákulisní machinace. Nemáte obavy z toho, že rozhodčí budou upřednostňovat známější jména?
To nikdy neřeším. Vždycky jdu do ringu s tím, že chci vyhrát. Odevzdám maximum a pokusím se všechno vyhrát.

Neuvažoval jste o tom, že byste přešel do vyšší nebo nižší váhové kategorie, která není tak nabitá a měl byste tak snazší postup na olympiádu?
Před rokem jsem jednou zkoušel 69, ale zjistil jsem, že moje váha je 64 kilo. Dolu s váhou bych nemohl, to bych asi nemohl ani chodit, 60 už je opravdu extrém. Ať už to s postupem na olympiádu dopadne jakkoliv, i nadále zůstanu v 64, ta je pro mě nejvýhodnější.