Skupina nabušených svalnatců zatím trénuje v hale, ale zájem o ně je skutečně nevídaný. Na trénink do tělocvičny v Krásném Březně dorazil i reprezentační trenér Andrew Mulhall a nestačil se divit. Patnáctka propocených sportovců si dávala pořádně do těla a za každý nevydařený cvik následoval trest v podobě sklapovaček a kliků.

„Většina hráčů jsou bývalí fotbalisté, hokejisté, boxeři, karatisté nebo atleti. Základem je fyzička a taktika, proto ty tresty za každou chybu v rozehrávce, za špatnou volbu místa či pozdní reflex. Všechno se teprve učíme, ale zájem o kvalitu je enormní. Možnost konzultace s reprezentačním trenérem byla pro nás pohádkovým snem. Seděl mezi námi a udílel nám rady do začátků,“ pochvaloval si trenér SC Dragons Miroslav Živný.

Laikům vzápětí vysvětlil základní pravidla hry: „Hraje se na travnatém fotbalovém hřišti. V soutěži Rugby League nastupuje 13 hráčů a čtyři střídači. Speciální šišatý míč je váhově srovnatelný s míčem na fotbal, ale rozdíl je v jeho využití ve hře. Zásadní je boj o území. Trestné kopy a konkrétní body bych vysvětlil raději přímo na hřišti. Určitě se k tomu ještě dostaneme před zahájením soutěže. Čekají nás nejen trenérské semináře, ale i školení rozhodčích. Každý tým by totiž měl dodat jednoho pomezního rozhodčího do soutěže,“ vysvětluje Živný.

Přestože je ústecké ragby v plenkách, už má svou hvězdu. Je jí Jan Železný, syn slavného oštěpaře, několikanásobného mistra světa a olympijského vítěze. Se svým slavným otcem dříve trénoval v Africe a ragby považuje za mazácký sport.

„Vyzkoušel jsem více sportů a ragby mě oslovilo v Africe, kde jsem byl s otcem několikrát na tréninkových kempech. Lidé si myslí, že je to drsný sport plný osobních soubojů, kde teče krev. Pravda je ale trochu jiná. Pravidla jsou dost složitá, což předpokládá dobrou hlavu. Rozhoduje především taktika a rychlost křídel. Za každý faul se tvrdě platí. V Ústí už třetím rokem studuji vysokou školu a budu rád, když trochu pomohu s propagací tohoto zajímavého sportu,“ nechal se slyšet Jan Železný mladší.

Zpracoval Miroslav Vlach