Africké vytrvalkyni, která v severočeské metropoli obhajuje loňské prvenství, bude dýchat na záda rumburská rodačka a účastnice olympiády v Riu v chůzi Anežka Drahotová.

POPRVÉ I S VODIČI

Do průmyslového města na Labi míří i špičkoví afričtí muži s cílem prolomit magickou hodinu a k prémii 2500 eur za vítězství shrábnout i tisícový jackpot za traťový rekord. Přispět k tomu mají poprvé i vodiči.

„Budu se snažit zaběhnout pod hodinu, ale bude záležet na počasí. Očekávám, že to bude velmi náročný závod," pronesl Keňan Barselius Kipyego, aktuální světová šestka a jeden ze čtveřice Afričanů, kteří mají osobák pod hodinou.

V předchozích pěti ročnících se v Ústí běželo nejrychleji v času 60:38.

RYCHLEJŠÍ PROFIL TRATI

Kromě vodičů má závodníkům pomoct k prolomení hodiny i rychlejší profil trati. „Udělali jsme drobnou změnu, trať je rychlejší a doufám, že pomůže tomu, abychom dosáhli na čas pod 60 minut. Ústecký závod je navíc jediný ze série RunCzech, kde není jediná kostka," zdůraznil Tomáš Mirovský, koordinátor závodu.

Mezi ženami je jasnou favoritkou půlmaratonská mistryně světa a obhájkyně prvenství Jepchirchirová, jejíž loňský čas 1:06:39 (o několik minut lepší, než se kterým vyhrála mistrovství světa) je i rekordem ústeckého závodu.

„Udělám všechno pro to, abych překonala loňský rekord," slíbila drobounká Keňanka. Držitelem nejlepšího českého ústeckého času je Milan Kocourek (1:05:47). „Doufám, že tady zaběhneme český rekord," věří.

Závod odstartuje v sobotu v 15.00 z Mírového náměstí. „Běh s chůzí si nespletu, určitě poběžím," směje se Drahotová

Do každého závodu jdu s tím, že si udělám osobák

Na závěr olympijské sezony si chodkyně Anežka Drahotová střihne půlmaraton – v běhu. Rumburská rodačka bude v Ústí útočit na vítězství mezi českými ženami.

„Každý rok na podzim nějaký takový závod běžím. Do každého závodu jdu s tím, že si udělám osobák, ale po posledním závodě před týdnem mi nebylo dobře a ležela jsem v posteli s teplotou. Ale teď už se cítím dobře, jinak bych tady nebyla," ujistila sympatická závodnice.

„Ráda běhám závody i kvůli atmosféře. V Ústí jsem nikdy nebyla, budu tady mít i rodiče, tak se na to těším."

Drahotová je desátou ženou z chodeckého závodu na 20 km na olympiádě v Riu. Přeorientování se 
z chůze na běh ji problém nedělá.

„Nikdy se mi to nespletlo. Když běhám, tak nemyslím na chůzi a naopak. Dnes určitě poběžím," smála se teprve jednadvacetiletá talentovaná atletka, která je dvojnásobnou juniorskou mistryní světa v chůzi. Závodně se věnuje i cyklistice.

Zajímavosti ústeckého půlmaratonu• Závod je již podruhé oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Kvůli tomu se změnila trasa na jednokolovou.
• Běžci čtyřikrát překonají most Edvarda Beneše a nebude chybět ani průběh areálem chemického závodu Spolchemie.
• Nejvíce zahraničních běžců přijede z Německa, Slovenska, Británie, Ruska, Ameriky, Polska, Itálie, Maďarska a Norska.
• Závodu se v roce 2014 zúčastnilo 15 027 návštěvníků, z toho přes 7 tisíc jich přijelo z jiných krajů ČR nebo ze zahraničí.
• Na start se kromě elitních atletů postaví i známé osobnosti. Těšit se můžete na kardiochirurga a vášnivého běžce Jana Pirka nebo boxery Lukáše Konečného a Ondřeje Pálu.
• Návštěvníci půlmaratonu utratili díky akci přes 21 mil. Kč, což způsobilo nárůst místní produkce nejméně o 10,7 mil. a hrubé přidané hodnoty o 3 miliony.
• Oficiální hashtag je #ULhalf
• Novinkou je Mama point, kde běžci mohou přímo na trati zamávat do kamery svým blízkým.