Derby, o němž by se daly už před začátkem utkání napsat slohy, naplnilo svůj potenciál i během samotné bitvy.

Naplněná hala, emoce, zvraty, elektrizující atmosféra, drama až do posledních vteřin… Hodnotit se lépe bude domácímu Ústí nad Labem, které nakonec využilo domácího prostředí a po výhře 77:73 si zahraje v nadstavbě mezi dalšími sedmi nejlepšími tuzemskými celky.

FC Viktoria Plzeň - FK Ústí nad Labem, zimní příprava 2022.
Výkon Jarolíma potěšil, utkání ale zkrátilo zranění Cantina

Pro Děčín je porážka o to krutější, že vstal z mrtvých nejen v tabulce základní části, ale i během samotného zápasu o všechno. Sluneta vedla v první půli už o 16 bodl a nic nenasvědčovalo tomu, že by se, v rámci možností (1 000 diváků) vyprodaná hala, měla dočkat větších komplikací v ústecké cestě za postupem. Jenže…

Děčínští Válečníci dostáli po změně stran svému jménu, do třetí čtvrtiny vstoupili s neskutečnou energií a hřiště i hlediště začala zalévat děčínská vlna. Třetí dějství ovládli hosté 24:10, a před závěrečnou periodou tak svítil na ukazateli skóre stav 53:56.

DIVÁCI VE VARU

Kredit i za nepříznivého stavu pro domácí třeba přiznat ústeckému publiku, které se zapojilo do mexické vlny, jež v tu chvíli obíhala celou halou. V posledních deseti minutách vygradovala úchvatná podívaná, na jejímž konci mohlo na palubovce jásat klubko hráčů ve žlutém v čele s generálním manažerem Tomášem Hrubým a trenérem Janem Šotnarem, jimž jistě spadl obří kámen ze srdce.

Ústí vděčí za výhru především svým americkým oporám, které se v podobných nervácích vyžívají. Lamb Autrey potopil svého bývalého zaměstnavatele 8 asistencemi,12 doskoky a 18 body, deset z nich zaznamenal v poslední čtvrtině. Double-double si připsal také pivot Delvon Johnson (11 bodů, 10 doskoků), americkou dominanci dokonal Spencer Svejcar, autor 17 bodů, a Brendon Alston, který přidal 10 bodů.

Děčín v letošní sezoně Ústí už dvakrát porazil.
Zastaví Sluneta rozjetý děčínský expres? Derby o všechno rozhodne, kdo postoupí

Děčínu v závěru krásné pohádky, která nakonec nenapsala happy end, nepřálo štěstí. Den před utkáním totiž musel tým opustit stěžejní pivot Brett Prahl. Ačkoliv za něj vedení sehnalo narychlo náhradu v podobě Andrewa Eudyho, nová tvář, která se s týmem sotva stihla sžít, zázraky zkrátka udělat nemohla.

Ondřej Šiška je opět klíčovým tahounem děčínských basketbalistů.
Šiška: Máme výhodu, že jsme si tenhle zápas prostě zasloužili

Pro Šotnarův výběr bylo klíčové, že ubránil MVP měsíce prosince Ondřeje Šišku, jenž zůstal pouze na 10 bodech (4 doskoky, 1 asistence), právě Šiška navíc ztratil míč v závěru duelu, kde mohl ještě Děčín zachránit zpackanou koncovku. Autrey totiž za stavu 75:73 neproměnil ani jeden trestný hod, avšak Děčínští v rychlém brejku ztratili míč, a byl u toho právě hvězdný rozehrávač hostů, který ovšem dotáhl svůj tým až k rozhodujícímu utkání.

Výběr Tomáše Grepla se tak nakonec musel vůbec poprvé v letošní sezóně sklonit před svým severočeským rivalem, došlo k tomu ovšem v bitvě, která byla v tomto ročníku zdaleka nejdůležitější. Slunetu čekají souboje s Nymburkem, Opavou, Brnem či USK, naopak Děčínu budou muset stačit konfrontace s Olomouckem či Jindřichovým Hradcem, tedy týmy, které si zvládly připsat pouhé dvě výhry v letošní sezóně.

Jan Šotnar, trenér basketbalistů Ústí nad Labem.
Bitva o elitní skupinu? Šotnar obavy nemá, Slunetě věří

Vzhledem k faktu, že Válečníci ale s největší pravděpodobností vybojují postup do předkola play-off, není vyloučeno, že se bitva podobná té dnešní zopakuje hned v předkole play-off.

Basketbal, KNBL, 22. kolo:
SLUNETA Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 77:73 (23:18 43:32 53:56)
Body domácí: Autrey 18, Svejcar 17, Johnson 11, Alston 10, Joseph 9, Fait a Pecka po 6
Body hosté: Pomikálek 19, Nichols 16, Svoboda, Kroutil a Osaikhwuwuomwan všichni po 10, Eudy 5, Mach 2.
Trojky: 20/7 – 32/9. Trestné hody: 24/16 – 13/8 Doskoky: 35 - 47 Osobní chyby: 11 - 18 Diváci: 980.