Jedna ztráta rovná se konec sezóny. Ortel po čtvrtečním čtvrtfinálovém zápase je jasný. Ústí ztrácí proti Svitavám 0:3 na zápasy a každé další zaváhání ukončí svěřencům Antonína Pištěckého sezónu.

Sluneta, která se musela znovu vypořádávat se ztrátou klíčového rozehrávače Michala Šotnara, vstoupila do zápasu špatně, první čtvrtinu soupeři nestačila a prohrála ji 12:22. Pak se ale role obrátily, domácí se zvedli a v poločase vedli o bod 38:37.

"Do zápasu jsme vstoupili velice koncentrovaně a hráli jsme disciplinovaně v útoku. V první půli jsme ale měli nízké procento střelby za tři body, což si nedokážu vysvětlit, protože ty střely byly opravdu volné," popisoval průběh zápasu kouč Svitav Lubomír Růžička. "Je to škoda, protože jsme mohli jít do většího, než desetibodového trháku. Ve druhé čtvrtině jsme úplně vypadli z role, nehráli jsme set-plays, hráli jsme jakousi "co chci hru" nebo nevím, jak to nazvat a samozřejmě jsme za to platili," zamračil se vzápětí. "Ústí dalo 26 bodů, některé velice laciné, které padly po našich ztrátách a soupeř měl rychlé protiútoky."

Ačkoliv oba celky špatně střílely z dálky, hosté volili daleko kompaktnější pojetí hry, čehož si všimli i oba trenéři. "O přestávce jsem hráče uklidňoval, že Sluneta má jen pět asistencí, takže to je jen o nás, že propadáme ve hře 1 na 1 nebo děláme zbytečné ztráty v útoku," popsal Růžička. "Zápas jsme prohráli o 10 bodů, ale pokud se v technickém zápase podíváte na validitu, je tam rozdíl nějakých 40 až 50 bodů a to není poprvé. Rozdíl v asistencích je obrovský, my v útoku nepustíme míč, děláme to Svitavám příliš jednoduché a všechny koše, které dáme, jsou hrozně vydřené," všiml si i domácí trenér Antonín Pištěcký.

Svitavy po přestávce přepnuly na vyšší obrátky, dvanáct ze svých čtrnácti bodů nasázel Pavel Slezák a Tuři pomalu, ale jistě mířili za výhrou. Ačkoliv domácí několikrát smazali dvouciferné manko, východočeši vždy znovu odskočili. "Špatně jsme vstoupili do obou poločasů. Nemyslím si, že to je nekoncentrovanost, spíš hloupost a špatná rozhodnutí v některých chvílí," hledal příčiny porážky domácí kouč. "Nebránili jsme, rozhodně jsme nebránili v prvním poločase, kdy jsme dostali spoustu jednoduchých košů a Svitavy se dostaly do tempa."

To Růžička mohl být spokojený. "Ve druhé půli jsme hráli koncentrovaně, zejména ve třetí čtvrtině, bohužel jsme nezvedli procento za tři body. Za druhou půli si ale celý tým zaslouží pochvalu za práci v obraně i za sdílení míče v útoku. Myslím, že 26 asistencí oproti osmi domácím je opravdu velký rozdíl," uzavřel.

S tím souhlasil i Pištěcký, jenž dodal: "Měli jsme nějaké otevřené pozice zdálky, bohužel ani tam jsme si nepomohli, z trojek máme stejná čísla, jako hosté," vypíchl pouze 18 procentní úspěšnost střelby za tři body. "Když k tomu přidáme to, že nejsme opět schopní ubránit Aikena na pick and rollu, ačkoliv jsme se na to snažili zaměřit, a ten má opět 11 střel z 15 jen z vymezeného území, tak je to špatné," pokrčil rameny. "Ve druhé půli nás navíc Svitavy uběhaly z rychlých protiútoků, ze kterých daly asi 15 bodů, tam už jsme byli jen sparing partner."

Ústecký celek tak musí zítra bezpodmínečně zvítězit, v opačném případě mu totiž skončí sezóna. Také páteční duel začne ve Sportcentru Sluneta v 18 hodin.

BASKETBAL, KOOPERATIVA NÁRODNÍ BASKETBALOVÁ LIGA:
Čtvrtfinále play-off, 3. zápas:
SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 71:81 (12:22, 38:37, 49:58)
Ústí: Wisseh 14, Pecka 13, Houška 12, Fait a Svejcar 10, Šmíd 5, Martin 3, Šteffel a David 2, Maděra
Nejvíce bodů Svitavy: Aiken 22, Marko a Slezák 14, Puršl 10
Trojky: 22/4 - 22/4. TH: 20/15 - 9/5. Doskoky: 35 - 42. Asistence: 8 - 26. Diváci: 785.
Stav série: 0:3.