Promotér označil debutový závodní víkend OMV MaxxMotion NASCAR Show v Mostě, který si nenechalo ujít na 20 tisíc diváků, za obrovský úspěch. Prodloužení kontraktu tak pro něj bylo přirozeným a logickým krokem.

„Jsme velmi rádi, že můžeme dlouhodobě zajistit přítomnost evropské série NASCAR ve střední Evropě. Autodrom Most nabízí dobré podmínky a profesionální organizaci, která se dokonale přizpůsobila naší koncepci skvělé americké show na trati a kolem ní. Nyní máme čas akci vypilovat tak, aby se stala jednou z největších v regionu,“ uvedl generální ředitel NASCAR Whelen Euro Series Jerome Galpin.

Uzavření kontraktu s promotérem evropské série NASCAR na další tři roky je podle výkonného ředitele společnosti AUTODROM MOST Ivo Diviše velkou poctou a zároveň uznáním kvalitní a bezchybné práce zaměstnanců autodromu. „Díky nim se podařilo nabídnout divákům skvělou atraktivní a pestrou podívanou a týmům a jezdcům perfektní zázemí. Svědčí o tom i hodnocení promotéra, jenž nešetřil chválou a závodní víkend označil za velmi vydařený. Nejspíš i proto byla následná jednání o uzavření smlouvy do roku 2022 vstřícná, nesla se v uvolněné a přátelské atmosféře,“ glosoval Ivo Diviš výsledek jednání.

Tomáš Mareš, hlavní trenér hokejistů Slovanu Ústí nad Labem
Tomáš Mareš: Chceme dát šanci našim juniorům. Musí si ji ale zasloužit

Tuzemskou premiéru na mosteckém okruhu měla evropská série kultovní americké motoristické sportovní události NASCAR poslední červnový víkend. Sobotní i nedělní závod kategorie profesionálních jezdců ELITE 1 postihla pohroma favoritů. Postupně odstoupili dvojnásobný šampion NASCAR Whelen Euro Series a do mosteckého víkendu i vedoucí muž průběžného pořadí Alon Day z Izraele i kanadský šampion F1 z roku 1997 a také vítěz závodu 500 mil Indianopolis z roku 1995 Jaques Villeneuve. Zaváhání konkurence plně využil v sobotním závodě Ital Nicolo Rocca, a stal se tak historicky prvním vítězem evropské série NASCAR v novém působišti. Nedělnímu závodu suverénně kraloval talentovaný Nizozemec Loris Hezemans.

Výhodu domácího prostředí měl jediný český zástupce ve startovním poli NASCAR Martin Doubek, který nastupuje v prestižní kategorii ELITE 1 i v gentlemanské ELITE 2. Se svým vystoupením ale příliš spokojený nebyl. Po 12., respektive 6. místu v sobotních závodech, se v neděli po vypadnutí v ELITE 2 divákům odvděčil alespoň nádhernými souboji v závěrečném měření sil v ELITE 1. Nakonec skončil šestý.

NASCAR Whelen Euro Series je jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent, kde se po oválech jezdí nepřetržitě už od roku 1948. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 450 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Jediné, co se liší, je vzhled karoserie. Týmy mají na výběr z modelů Chevrolet SS, Chevrolet Camaro nebo Ford Mustang.

Adéla Citová a starosta Loun Pavel Janda s trofejí pro sportovce měsíce
Klaní se jí svět. Aerobička Citová teď zvítězila i v anketě Sportovec měsíce

Vedle evropské série NASCAR víkend v Mostě fanouškům nabídl dalších sedm zajímavých sérií, a to zejména závody historických vozů včetně monopostů excelujících v minulém století na věhlasných světových okruzích. Reprezentovaly je FIA Lurani Trophy s formulemi Junior, které vznikly v roce 1958 zásluhou italského hraběte Luraniho, blízkého přítele naší nejslavnější závodnice Elišky Junkové. Dále série HAIGO, v níž se po dráze prohánějí formulové i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí. Historickou techniku zastupovaly také série Triumph & British GT Competition, DMV Formel V a Kampf der Zwerge.

Závodní program doplnila série Drexler Automotive - AFR Pokal vozů F3, F4 a Formule Renault, disponující stejně jako NASCAR současnými speciály. Českou republiku v ní úspěšně reprezentovali mladí jezdci Tom Beckhäuser, Václav Šafář a Tomáš Chabr.

Jan Foukal