Dřelo to, skřípalo to, bolelo to… Ale Ústí to zvládlo. I poslední zápas série začala Sluneta proti outsiderovi nepřesvědčivě a na hřišti se dlouho hledala. Kolín v úvodu dokonce vedl o šest bodů, Pištěckého tým ale nakonec vývoj otočil a vedení si udržoval po celý zápas. Až do samotného závěru si ale nedokázal vytvořit takový náskok, při kterém by si mohli fanoušci domácích oddychnout.

Zápas, jenž byl plný kotrmelců, nepřesností i faulů, ovlivnilo zranění domácího rozehrávače Šotnara i hostujícího pivota Thompsona. V dalším průběhu se hostům vyfaulovala opora Walton, který neunesl odpískání třetího faulu a řečnil tak dlouho, až dostal technickou chybu. O chvíli později si připsal útočný faul, nutno uznat, že velice přísně posouzený, a zápas pro něj skončil.

Ještě lépe to pro Ústí vypadalo v momentě, kdy dohrál také další Američan, Preston Purifoy, jenž navíc své vyfaulování doprovodil výrazně nespokojeným slovním projevem, za což mu rozhodčí udělili technickou chybu a posléze i diskvalifikaci. Všechny tyto prohřešky potrestal přesnými trestnými hody Spencer Svejcar a domácí si vypracovali až šestnáctibodové vedení.

Kolín ale zápas nezabalil, dotáhl se na čtyři body a přetahovaná pokračovala. Chvíli vedlo Ústí o deset, za chvíli si zase bral trenér Pištěcký oddechový čas, při kterém znovu a znovu omílal hráčům, že hotovo rozhodně není.

"Ze sedmi hráčů jsme se dostali prakticky na šest. Kluci ale nesložili zbraně, ze šestnáctibodové ztráty se dokázali opět dostat na dostřel čtyř bodů. Pak ale přišlo sporné vyfaulování Waltona a Purifoye, což nás stálo další kvalitu na hřišti. Zapojili jsme mladé dorostence, kteří se vůbec neztratili, nakonec jsme zápas dotáhli na desetibodovou hranici, což bylo dnes asi naše maximum vzhledem k té sestavě," hodnotil kouč hostů Pavel Beneš.

"Pro nás to nebylo jednoduché, protože se zranil Michal Šotnar, jenž je v posledních kolech jedním z mála hráčů, který dokáže ohrozit koš zdálky nebo založit akci, která má hlavu a patu. Museli jsme tedy točit se sestavou, ovlivňovaly nás i fauly a únava," neměl lehkou hlavu ani domácí lodivod Antonín Pištěcký.

Sluneta ale nakonec doslova dopajdala ke druhé, postupové výhře v sérii a může se tak těšit na čtvrtfinálovou sérii proti Svitavám. K té jí dotáhl především výborný Spencer Svejcar, jenž nastřílel 19 bodů, přidal sedm doskoků a proměnil všech devět trestných hodů.

"V klíčových chvílích nás podržel," přitakal Pištěcký. "Za hosty odehrál výborný zápas Filip Novotný, v jeho mladém věku opravdu klobouk dolů," smekl i před kolínským mladíkem. "Jinak ale děkuji všem svým hráčům, kteří tuto sérii zvládli, i když to pro ně nebylo jednoduché, a taky všem fanouškům, kteří při nás v posledních měsících stáli až do konce, ačkoliv to nebylo jednoduché," dodal důrazně domácí kouč.

"Pro mě je to dnes pozitivní hodnocení, jsem na kluky hrdý za celou sérii. I přes zranění a dva vyfaulované hráče, což dnešní zápas výrazně ovlivnilo, se rvali do poslední chvíle, myslím, že jsme Ústí slušně prověřili," dodal Beneš. "I Kolínu patří pochvala za to, jakým způsobem celou sérii odehráli, protože v takto úzké rotaci to rozhodně neměli jednoduché," opáčil jeho protějšek na ústecké straně.

"Ustáli jsme ale roli favorita, potvrdili ji a urvali jsme sedmé místo, což je v tuto chvíli to hlavní," ulevilo se trenérovi Ústí. "Byla to těžká série, v níž se odehrála tři dobrá utkání. Dnes rozhodla spousta bodů z lavičky, dali jsme jich 36," přidal i svůj pohled Spencer Svejcar.

Čtvrtfinále odstartuje v neděli a v pondělí na palubovce Turů, ve čtvrtek (25.4.) a v pátek (26.4.) se bude hrát na severu Čech. Do semifinále postoupí ten, kdo získá jako první čtyři výhry.

BASKETBAL, Kooperativa Národní basketbalová liga, předkolo play-off, 3. zápas:
SLUNETA Ústí nad Labem - GEOSAN Kolín 83:72 (23:17, 54:40, 62:55)
Ústí: Svejcar 19, Šteffel 13, Šmíd a Houška 11, Pecka 10, Wisseh 9, Martin 7, David 3
Nejvíce bodů Kolín: Machač 19, Novotný 15, Walton 14
Trojky: 31/7 - 26/8. TH: 27/22 - 21/16. Doskoky: 50 - 38. Diváci: 723.
Konečný stav série: 2:1. Postupuje: Ústí nad Labem.

ČTVRTFINÁLOVÉ DVOJICE:
Nymburk - USK Praha
Svitavy - Ústí nad Labem
(21., 22., 25. a 26.4)
Děčín - Opava
Olomoucko - Pardubice
(19., 20., 23. a 24.4.)