Nejlepší z domácích, třetí v kategorii nad čtyřicet let, v absolutním pořadí mu patřilo osmé místo. Jirka Vlček bydlí v Povrlech, na triatlon se těšil. V úterý zahájil přípravu na půlmaraton, ale krátce se vrátil k víkendové akci, aby pochválil především dvě ženy.

Gabriela a Jana vládnou

„Už tři roky po sobě je nikdo neporazil. V hlavní věkové kategorii do čtyřiceti let vládne Gabriela Hejtíková, letošní čas měla skvělý (41:46). Druhou ženou, která zasluhuje mimořádný obdiv, je Jana Vápeníková z Ústí nad Labem. Klobouk dolů, pánové! To je hvězda. Nevím, jak to dělá, ale vůbec nestárne. Zase vyhrála kategorii nad čtyřicet let, a ještě se do kamery smála. První gratulantkou v cíli byla její maminka, atletická legenda Bedřiška Kulhavá. Dobrý byl i sponzor, věnoval vítězům nové kolo," vysvětluje sportovec.

Všiml jsem si, že jste byl před třemi roky pátý, loni šestý, letos osmý. Jak hodnotíte svůj výkon?
Stárnu. Proto obdivuji Janu Vápeníkovou, se kterou jsem absolvoval hodně závodů, když jsem začínal. Neumím si představit olympijský triatlon, to musí být hrozná šichta (3,8 km plavání, 180km kolo, 42km běh). Jsem zvědavý na třicátý ročník.

Jak dlouho běháte?
Nejsem žádný atletický hrdina, daleko lepší je třeba Martin Roubíček, který tu je dnes se mnou. Vyzkoušel jsem různé sporty, hodně jsem jezdil na kole. Běhat jsem začal před osmi roky, což je dost pozdě. Za rok jsem třeba stihl šedesát závodů, natrénoval jsem přes tři tisíce kilometrů. Před pěti lety si mě všiml Jirka Malý a začal mě tvarovat pro delší tratě. Zkusil jsem půlmaraton a v roce 2011 maraton v Praze (3:28). Letos jsem konečně zaběhl čas pod tři hodiny, nyní se soustředím na půlmaraton.

Kondiční běhání je hodně oblíbené. Co byste doporučil začínajícím běžcům?
Sám potřebuji stále nápovědu, ale základem je dobrá obuv. Žádná fráze, to vám řekne každý profesionál. Hodně lidí to v začátcích přehání s náročným tréninkem. Zásadní je pestrá strava, rozumná zátěž a plánovaný odpočinek. Když vás to chytne, je to jako droga. Bez běhání bych byl nemocný. Zkuste si nejdřív kratší závod, stačí tři kilometry.