Tři stovky běžců nejen z okolí, ale i z Ostravy, Brna, Kladna, Berouna, Prahy, Plzně. Byla tam silná skupina z Polska, několik borců ze Slovenska, nadšenci z Německa. Mezi diváky postávala Bedřiška Kulhavá, několikanásobná mistryně republiky v lehké atletice a účastnice olympijských her v Římě. Byla tam i její dcera Jana Vápeníková, mistryně světa v biatlonu z roku 1993.

Start se trochu opozdil, ale v 10.30 to sportovní divadlo opravdu začalo. Hlavní pořadatelka akce Veronika Vágnerová dala pokyn vousatému startérovi a vytrvalecký lidský had se dal do pohybu. Za dalších patnáct minut byla odstartována desítka a čekal se souboj seveřanů.

Za necelých čtyřicet minut zvítězil Jiří Václavík z SK Babice. Za ním doběhli naši. Kryštof Korejs z Ústí nad Labem a Jirka Vlček z Povrlů. Mezi účastníky tohoto závodu byla i maminka malého Matýska, paní Jitka Hranová, která se startovním číslem 242 měla svou velkou premiéru. A takových tam bylo víc. Všichni jim v cíli tleskali.

Dlouhý maraton běžel i pan Alexander Simon, který přijel vlakem ze Žiliny. "V mládí jsem dělal řadu sportů, když mi bylo pětatřicet let, přesedlal jsem na maratony. Potom to už šlo podle plánu. Každý rok 40-50 vytrvalostních závodů. Když mi bylo šedesát, dostal jsem od manželky zvláštní dárek, registraci na maraton v Aténách. Doběhl jsem druhý ve své kategorii. Dnes jsem byl opět na bedně. V kategorii nad šedesát let jsem vyhrál a do deníčku přibyl další záznam. Maraton Svádov měl číslo 802. Solidní trať, bezvadní lidé, počasí vydrželo. Dokonce jsem dostal několik věcných cen, jednu jsem tam nechal kamarádovi. Byl to nějaký horolezecký závěs na umělou stěnu. Do batohu by se mi to nevešlo. Běžel jsem v Praze, v Berlíně, ve Vídni, v Drážďanech. Také jsem se zúčastnil maratonu na střeše obchodního centra v Ústí nad Labem.To byla pěkná makačka," svěřuje se sedmašedesátiletý běžec.

Absolutním vítězem Svádovského maratonu se stal Polák Karol Grabda. Ženskou vítězkou byla učitelka ze Žatce Gabriela Korbašová. Základ byl položen. Jestli bude druhý ročník se ještě uvidí. Veronika Vágnerová se moc snažila, aby bylo na co vzpomínat. Tak ji držte palce!