Roudnická trucková značka Buggyra se znovu po dvou letech objeví na slavném závodu Rallye Dakar. Tentokrát pozornost nebude směřovat do kokpitu na dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů Davida Vršeckého, ale pod kapotu. Buggyra totiž ve své dílně vyvinula speciální „dakarský" motor, kterým vybaví hned tři vozy Czech Dakar Teamu. Půjde o historický okamžik.

„Myšlenka Dakaru nás láká už několik let. Naše zkušenost s Czech Dakar Teamem z roku 2011 byla hodně poznamenána nepříjemnými nehodami. To ale nic neměnilo na tom, že se nám podařilo najít prostor, jak využít našich dovedností a zkušeností s vývojem motoru pro Dakar," řekl technický ředitel Buggyry Robin Dolejš.

Závodní motory nové řady agregátů nesou označení GYRTECH RALLY POWER. Do jejich vývoje se roudnický tým pustil už v roce 2011. Hned v témže roce Marek Spáčil s prvním prototypem úspěšně absolvoval Silkway rallye. „Přestože jsme hodně vycházeli ze zkušeností s našimi motory, tak jsou podmínky pro Dakar hodně odlišné. Jde především o životnost, která musí být několikanásobně vyšší než u nás. Máme hodně natestováno, a to bez sebemenších problémů. Kluci odjeli s motory i náročnou písčitou rallye v Tunisu, kde Martin dokonce vyhrál. Dakar je ale jedinečný a až ten vše prověří. Je to pro obě strany určitý risk, ale udělali jsme vše pro to, aby bylo riziko co nejmenší," ujistil Dolejš.

Vedle Spáčilovy tatry budou „buggyrácké" motory pohánět kupředu i speciály Martina Kolomého, který byl loni nejlepším Čechem na Dakaru a Tomáše Vrátného. Ambice jsou velké. „Tomáš vnesl do Czech Dakar Teamu spolu se silným finančním zajištěním i ambice vytvořit jeden z nejsilnějších týmů celého Dakaru," prozradil manažer týmu Buggyra Jan Kalivoda. „Teď už bude jen záležet na tom, aby motory obstály a jezdci zajeli co možná nejlepší výsledek," přeje si technický ředitel Buggyry Dolejš.

Všechny tři kamiony jsou již na cestě do dějiště Rallye Dakar v Jižní Americe. Pouštní dobrodružství začne 5. ledna 2013 v peruánském hlavním městě Lima. Závodníci se budou postupně přesouvat přes Argentinu až do chilského Santiaga, kde jen ti nejlepší spatří cíl.