Běžci poběží už v sobotu, pořadatelé navýšili opět jeho kapacitu, ale hlavně obdržel zlatou známku kvality od Mezinárodní asociace atletických federací.

Carlo Capalbo, šéf organizačního týmu, líčí, proč si vybral zrovna Ústí nebo jak přišel na nápad vést trasu závodu přes Spolchemii.

Co vás vlastně přivedlo do Ústí nad Labem, které má pověst šedivého a nudného průmyslového města?
Osobně se domnívám, že Ústí vůbec není šedivé město. Naopak, je velmi hezké, mnohem hezčí, než si mnozí místní obyvatelé vůbec myslí. Myslím, že také není ve světě zdaleka tak známé, jak by mohlo a mělo být. Proto jsme se rozhodli půlmaraton uspořádat právě tady. Chceme Ústí ukázat běžcům a přivést jich sem co nejvíce.

Jaké největší obtíže jste přitom překonával, myslím tím například boj s úředním šimlem?
Možná vás to překvapí, ale my jsme s úřady neměli žádné trable. S ústeckým magistrátem a dokonce ani s Ústeckým krajem. Zato jsem musel čelit lidem, kteří neustále opakovali otázku: „Carlo, proč zrovna tady, proč?" No, a já jim neustále opakoval: „Protože tohle město si naši pozornost zaslouží."

Největším lákadlem závodu co do trasy zřejmě bude úsek, který vede přes Spolchemii. Proč jste si ji vybral?
Protože je to originální. Žádné další město na světě nemůže takovou trasu, vedoucí okolo unikátní industriální architektury, nabídnout. Právě tento úsek může přitáhnout zájemce o účast v závodu a my sem potřebujeme nalákat běžce z celé Evropy.

Továren je tu víc, proč jste si vybral zrovna ústeckou chemičku, co vás na tento nápad přivedlo?
Vlastním mapu Ústí a když se na ni podívám, je mi hned jasné, že trasa může vést po obou stranách města. Dodnes ale slyším lidi, kteří mě od toho zrazovali. Říkali, že bude lepší vést závod jen po jedné straně města. Ptal jsem se proč, přišlo mi to docela škoda. Ti lidé mi říkali, že to nevadí a stále navrhovali, abychom trasu závodu naplánovali jen na jedné straně. Nesouhlasil jsem, jelikož naše akce mají napomáhat spolupráci, integraci a přátelství. Tak jsem si právě tuto část města prošel a zdála se mi perfektní, ačkoliv mě od trasování přes chemičku všichni zrazovali s tím, že to není příliš dobrá myšlenka.Ale jak sám vidíte, ujala se a má úspěch.

Půlmaraton je sice teprve před námi, ale určitě už máte nápady, jak ho ještě vylepšit?
Nápady většinou přicházejí v říjnu, listopadu a v prosinci. Samozřejmě už teď víme, že se budeme snažit zlepšit služby pro běžce, aby měli veškerý komfort a pohodlí. Chceme také získat lepší atlety. Občas ale v tomto období přijde i nějaký originální nápad, kterým příští ročník vylepšíme. Kdo ví.