V elitní kategorii, kde vyhrál Ondřej Cink, se čtrnáctým místem blýskl Tomáš Barták. Až do finále se probojoval v Eliminátoru Jan Vácha, který skončil na nepopulárním čtvrtém místě.

První vavříny mohli sbírat závodníci na horských kolech v atraktivní disciplíně Eliminátor. „Je to sprint, který trvá chvíli, trať měřila šest set a osm set metrů. Dostal jsem se až do finále v kategorii Masters, kde na mě bohužel zbyla bramborová," hodnotil své vystoupení Jan Vácha.

Nejdříve se konaly kvalifikační jízdy, kde skončil ústecký závodník třetí, osm nejlepších se pak utkalo ve dvou jízdách proti sobě. „Bylo to na trati těžké, ale pro mě vyhovující. Důležitý byl vždy start, následovalo těžké stoupání a technický sjezd," přiblížil člen stáje Bicykl Servis Kříž.

Cross country potěšilo

Oproti loňsku si Vácha o místo polepšil, za rok se pokusí dojet na medailové pozici. „Vážím si umístění, přeci jen je to zlepšení," řekl Vácha. Druhý vyslanec týmu Jan Novota z Varnsdorfu vypadl v semifinále a skončil šestý.

Dějství druhé nabídlo podívanou v pravém slova smyslu. Cross country mužů a výborný výkon Tomáše Bartáka potěšil celý tým. „Je to velký výsledek, mezi takovou republikovou a vlastně i světovou konkurencí dojet jako čtrnáctý. Tomáše to stálo hodně sil. Nejlepší trojice mu nakonec dala o jedno kolo, což znamená, že závodník končí a do cíle už nejede. Byl to obrovský výkon a velký výsledek," chválil svého kolegu Vácha.

Mezi juniorkami zůstala těsně za branami první desítky Klára Křížová, která obsadila jedenácté místo. Dvojice Vácha s Novotou zasáhla do bojů v kategorii nad třicet let. „Honza dojel na osmém místě, já měl po pádu defekt a musel jsem odstoupit z dvanácté pozice," uzavřel Vácha.

XCO Elite, muži: 1. Cink (Multivan Merida Bikin) 1:41:09,6, 2. Kulhavý (Specialized Racing) –46,2, 3. Škarnitz –1:11,2 …14. Barták (Bicykl Servis Kříž) –1 kolo.
Masters: 1. Zelený (Eleven Mercedes Benz Mitas) 46,56 min, 2. Žilák (Kona Cycling Point) –1:45, 3. Kobes (Domažlice), …6. Novota (Bicykl Servis Kříž) –5:18.
XCE Masters: 1. Zelený, 2. Videcký (Max Cursor), 3. Chyba (Nutrend Specialized Racing), 4. Vácha, 6. Novota (oba Bicykl Servis Kříž).