Doba temna skončila! Český amatérský box zaznamenal na mezinárodní scéně výrazný úspěch, na který čekal hodně dlouho. Mladý bijec Miroslav Gorol vybojoval na mistrovství Evropy kadetů stříbro a zopakoval tak historický úspěch Lukáše Konečného z roku 1995!

Cítil, že sundá každého

Ostravský teenager Gorol si vydobyl slávu v ukrajinském Lvovu, kde nestačil jen ve finále na Turka Ekinciho. Titulem vicemistra Evropy v kategorii do 57 kg ještě vyšperkoval počin posledního českého medailisty Dušana Chromého z Mostu, který v roce 2009 vybojoval bronz.

„Před šampionátem jsme měli soustředění a tam mi Míra řekl, že se cítí dobře fyzicky i psychicky a že každého sundá. Nakonec prohrál až ve finále," líčí reprezentační trenér Araik Šachbazjan.

„Je to velký úspěch, ale v téhle věkové kategorii se to nesmí přeceňovat. Medaile se cení až v juniorech a hlavně v seniorech," zůstává při zemi Svatopluk Žáček, prezident České boxerské asociace.

V největším městě západní Ukrajiny dala o sobě vědět i další vycházející hvězda Artur Šachbazjan z Ústí nad Labem, který obsadil páté místo.

„Oba jsou šikovní a makají, ale ještě je čeká dlouhá cesta a stát se může cokoliv. Ale pro český box je to velký příslib do budoucna," uznal Žáček.

Smolná prohra s Dánem

Mladý Šachbazjan, který má arménské předky a české občanství získal teprve před necelým rokem, padl ve čtvrtfinále s pozdějším šampionem Hassanem z Dánska 1:2 na body. „Artur je šikovný. Mysleli jsme, že porazí všechny soupeře," prozradil trenér národního týmu kadetů a Arturův strýc Araik Šachbazjan.

„Porážku od toho Dána nechápu. Já jsem boxoval 30 let a ten Dán nic nepředvedl. Artur měl smůlu," povzdechl si bývalý český reprezentant a vítěz ústecké Grand Prix.

S výkony všech svých sedmi svěřenců byl víc než spokojený. „Kromě stříbrné medaile Míry a pátého místa Artura jsme obsadili ještě tři osmá místa a další dva byli mezi šestnácti. To je krásný výsledek, každý vyhrál alespoň jeden zápas."

V září se mladíci pokusí navázat na evropský úspěch na mistrovství světa. „Počítáme se stejnými kluky, tak uvidíme, jak to tam bude vypadat," krčí rameny kouč.

Už v červnu čeká jeden z letošních vrcholů seniory, kteří se představí na historicky prvních evropských hrách v Baku. Ve výběru je i teplický rodák Zdeněk Chládek, který v juniorském věku platil za velký český talent a naději, když v roce 2008 bral bronz dokonce na mistrovství světa. Na velkou seniorskou medaili ale od té doby stále čeká.