Absolutními vítězi se v loňském roce stali reprezentanti atletického oddílu USK Provod Ústí nad Labem Martin Roubíček (53:55) a Zuzana Rusínová (1:01:21). V sobotu bylo ve Svádově opět plno, nejvýš na bedně stála Emička Šárová, Miroslav Matěcha, Jaroslava Bredlová, Josef Procházka a Gábina Hejtíková.

Úvod obstaraly děti

Úvod běžeckého dne obstaraly děti. Celých pět kol po zeleném pažitu kroužila tvrdohlavá skupinka, kterou vedla pozdější vítězka Ema Šárová. „Běhám dva roky a doma mám už medailí tolik, že bych je mohla prodávat. Na olympiádu se ještě nechystám, ale moc dobře pozoruji tátu. To je borec," prohlásila dívenka a před objektiv nastavila i svého mladšího bratra.

Pořadatelka akce Veronika Vágnerová chválila dobrovolníky z UJEP a po očku sledovala bosého Tomáše Zahálku v kostkované sukni.

Přesně v jedenáct hodin odstartoval hlavní závod a diváci pozorně sledovali předjezdce na kole, kterým byla Jana Vápeníková, mistryně světa v biatlonu z roku 1993.

„Už to není ono. S běháním je konec, bolí mě kyčel, ale kolo pořád zaměstnávám. Tady je tolik známých, že se musím maskovat," prohlásila s úsměvem. Několikrát poctivě projela celou trať, aby dělala krátce společnost těm nejrychlejším i těm vzadu.

Pětku vyhrál běžec s číslem 224 na hrudi, Miroslav Matěcha z TJ Hvězda Trnovany (17:26), mezi ženami byla nejrychlejší Jaroslava Bredlová z Ústí nad Labem (20:24). Svůj svátek oslavil zlatou medailí na delší trati Josef Procházka z Děčína (52:31), až z Prahy si přijela pro vítězství Gábina Hejtíková (1:02:32 ).

Koruna pro vítězku

Královskou korunu si na hlavu posadila na chvilku ta nejlepší z loňského roku Zuzana Rusínová. Držela palce všem a všichni zase jí. „Letos toho moc nenaběhám, připravuji se totiž na životní roli maminky a moc se na volný dres těším," prohlásila skromně a objala své kamarádky.

Sobotní akce se zúčastnilo celkem 109 sportovců, nejstarším byl Miroslav Glier z Mojžíře, který letos oslavil 67. narozeniny.