Převýšení 1546 m, na soupisce bylo přihlášeno 3500 sportovců. V roli startéra se představil 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

HOJNÁ ÚČAST ÚSTEČANŮ

Šest vln nadšených cyklistů šokovalo diváky, k vidění byla kola za desítky tisíc korun i speciální koloběžky. Jednadvacátý ročník ČT Author CUP 2016 vyhrál Pavel Boudský v čase 01:58:54, nejlepší ženou byla Jitka Škarnitzlová v čase 02:14:44.

Ústečanů tam bylo dost, nestárnoucí Janě Vápeníkové s číslem 465 tleskali všichni. Dojela druhá ve své kategorii a porazila ji pouze maminka úspěšného olympionika Marcela Prskavcová.

Všechny místní penziony hlásily obsazeno, na kopcích sice sníh nebyl, ale pěkně to klouzalo.

„V loňském roce jsem svou kategorii vyhrála, v pátek jsem si dala místo masáže badminton ve snaze rozhýbat namožený zadek z běhu kampusem a potom se jenom modlila, aby nepadal sníh. Doprovod mi dělá manžel a dva kamarádi, start byl do sluníčka, cíl v dešti," svěřila se krátce po dojezdu mistryně světa v biatlonu z roku 1993 Jana Vápeníková.

Všichni, co absolvovali celou trať, si zaslouží obdiv a uznání, někteří dokonce do cíle dobíhali s kolem nad hlavou, protože je defekt připravil o lepší pořadí. Fantastický čas zajela dvojice z Plzně, bílé dvoukolo si půjčují pouze na tento závod a skutečně to jsou bojovníci k pohledání.

„Před rokem jsme atakovali stovku, letos jsme byli dokonce na celkovém osmatřicátém místě v čase 02:10:56. Do kopce je to neskutečná dřina, ale z kopce to jede jako japonský rychlovlak," shodli se tandemisté Řihánek, Houdek.

KOLOBĚŽKY ZAUJALY

Ještě větší zájem mezi mokrými diváky vyvolali koloběžkáři, a bylo jich tam hned několik.

„Když tu vidíte ty odpružené speciály v karbonovém provedení, tak si řeknete, že koloběžka nemá vůbec šanci, ale to byste se pěkně spletli. Zrovna před chvilkou cílovou rovinkou projel Zdeněk Beneš z Plzně s číslem 1868 a jeho čas 03:35:04 nahání hrůzu. Předpokládám, že porazil pěknou řádku soupeřů na kolech," upozorňoval dokumentarista pod deštníkem.

Promočený, ale nesmírně spokojený projel pod žlutým obloukem i ústecký šermíř Alexandr Ivančo, který měl na těle číslo 2146. Někteří sportovci vyčerpáním ani nemohli mluvit, po projetí časomírou odhodili kolo a zůstali ležet na mokré louce.

Naopak s úsměvem dojely mezi kamarády dvě mladé pohledné závodnice Kateřina Kohoutková s číslem 204, která obsadila časem 02:29:32 páté místo mezi ženami, šestá byla Hana Novotná z Harrachova.

Byla to nesmírná dřina, ale kdyby se jelo v neděli, tak by to bylo ještě horší. Hodně Ústečanů se maskovalo názvem týmu bez udání místa, ale gratulaci si zasluhují všichni.