„Já vždycky říkám, že když se nikdo nezraní, tak to proběhlo dobře. Tentokrát nám vyšlo i počasí a přišlo se podívat i hodně diváků," pochvaloval si pořadatel akce Ivan Málek.

BARTŮNĚK JEN FANDIL

Jedním z diváků byl nakonec i několikanásobný mistr České republiky v plavání Petr Bartůněk. „Bohužel měl virózu, takže se nemohl zúčastnit. Ale alespoň přijel a fandil," potěšilo pořadatele závodu.

Mezi muži se z prvenství radoval Oto Ottenschläger z Litvínova, před druhým Jaroslavem Bryndou z Labe Triclubu. „Z depa vybíhal s velkým náskokem a vedl i po kole, v běhu ho ale vítěz stáhl. Brynda skončil stříbrný i loni, kdy musel být smutnější, protože o výhru přišel až na cílové čáře," povídal Málek.

Ženám v Povrlech znovu kralovala Gabriela Hejtíková. „Její výkon byl fantastický, letos tady opravdu neměla konkurenci," ocenil pořadatel a slíbil, že jubilejní 30. ročník Mosazného muže okoření několik novinek.

„Příští rok se bude závodit na Cyrila a Metoděje, abychom měli více času na přípravu slavnostního večera. Chystáme i čtyřiadvacetihodinový závod, ve kterém půjde o to, kdo za 24 hodin udělá nejvíce Mosazných mužů," odtajnil Málek.

Mosazný muž překonával rekordy a bavil stovky diváků

Tak to byla paráda! Ještě kolem jedné odpoledne bylo před registrací několik zájemců, ředitel závodu Ivan Málek odpovídal na všetečné dotazy ze všech stran, ve dvě na hrázi provedl závěrečnou instruktáž a potom už startér vyhnal 112 nadšenců do vody.

Plavalo se 300 metrů, neopreny měla dobrá polovina. Stačilo sledovat pouze jejich trika a hned jste věděl, co je to za borce. Železňáků tam byla hned několik. Před zvědavým mikrofonem se mihla zkušená Alena Vrátná z Litvínova, nebo třeba Petr Kostovič, který v loňském roce závod nedokončil po hrozivém pádu na kole.

Samotný triatlon (300m plavání, 12km kolo, 3km běh) byl skvělý, diváci fandili všem. Nejlepší ze všech byl nakonec štíhlý mladík z Litvínova Ota Ottenschláger, který časem 0:33:53 pěkně zamotal hlavy pořadatelům.

"Triatlony dělám šest let, závodím za Litvínov. Mosazného muže dobře znám, byl jsem tu už v roce 2012 a 2013. Nejprve to bylo páté místo, potom čtvrté, letos jsem to kolo konečně vyhrál. Z vody jsem vylézal tak desátý, z kola jsem sesedal jako druhý, Jardu Bryndu jsem zlomil ve druhém okruhu. Je to moc hezký závod," stručně popsal situaci vítěz.

Místní hvězda Jirka Vlček se těšil na přímou konfrontaci s těmi mladšími. Jeho sportem je momentálně hlavně běh, ale několikrát tu byl i na bedně. Ve své věkové kategorii nad čtyřicet let nakonec obsadil šesté místo a nebyl spokojen.

Hodně se mluvilo o souboji zkušených dam (nad 40). Jana Vápeníková z Ústí nad Labem tu byla sedmkrát a vždycky vyhrála. Medailistka z Mistrovství světa v biatlonu (1992,1993) měla tentokrát ve své kategorii mimořádně kvalitní soupeřku. Alena Vrátná z týmu Krušnoman TT Litvínov je pravidelnou účastnicí Českého poháru a v Povrlech vyhrála.

Pouze dva sportovci startovali v kategorii nad sedmdesát let, ale pěkně si to užívali. Pavel Čmelík a Jan Horáček. sklidili zasloužený potlesk na otevřené scéně. V čase 1:04:07 vyhrál ten vyšší z týmu " Za sebe".

"Na stará kolena si plním sportovní sny. Nedávno jsem si vyzkoušel víceboj Uhelný muž, to byla spíše taková legrace. Tohle je můj první triatlon a nesmírně si ho považuji. Neměl jsem žádné úlevy a v tom vedru to bylo moc zajímavé," svěřil se aktivní senior.

Pan Horáček byl také skvělý, v tom zápasnickém dresu vypadal jako Fryštenský a také měl takové svaly. Šampus si spravedlivě rozdělili ještě na stupních vítězů. Dalším zajímavým borcem nejen pro dokumentaristy byl dlouhovlasý Kamil Němec, který propůjčil svou tvář Trmické desítce.

Celý závod absolvoval s australskou vlajkou na zádech. Prý mu zítra po dlouhé době přijede na návštěvu jeho dcera, která v Austrálii žije. Tahle akce se prostě povedla. Příští rok se uskuteční třicátý ročník Mosazného muže a bude určitě moc zajímavý.

"Tahle akce má už svou tradici a pravidelné účastníky. Celá obec pomáhá, tentokrát ve žlutých dresech pořadatelů bylo třicet kamarádů. Hasiči se nepřevlékali, ale pomohli člunem i dokumentací. Solidní seznam vytvořili sponzoři a díky nim jsme mohli předávat i sportovní ceny. Příští rok chceme pozvat sportovce na čtyřiadvacítku. Zatím je to pouze na papíře, ale měl by to být závod jednotlivců i družstev. Zjednodušeně řečeno. Kolik uděláte Mosazných mužů za stanovenou časovou jednotku. Bude to mazec," tvrdí Ivan Málek.

Někteří kamarádi mu záviděli to objímání žen při předávání diplomů, dostal ho totiž každý z účastníků.

Mosazný muž 2016Junioři (15–17 let): 1. Kobližek (Chemička Ústí) 39:04 min, 2. Vlk (Kajak Děčín) 39:11, 3. Jakub Švejcar (Chemička Ústí) 45:46.
Muži (18–39 let): 1. Ottenschläger (Krušnoman Litvínov) 33:52, 2. Brynda (Labe Triclub) 34:04, 3. Weber (K3-atlon Litvínov) 38:37, 4. Frolík (VK Smíchov) 38:53, 5. Oppelt (Krušnoman Litvínov).
Veteráni I (40–49 let): 1. Peterka (Triade Děčín) 35:53, 2. Netík (Bike Sport Ústí) 36:45, 3. Dvořák 39:35.
Veteráni II (50–59 let): 1. Charousek (Ivan Málek TEAM) 39:25, 2. Veselý (Děčín) 40:15, 3. Patera (BK Louny) 44:18.
Veteráni III (60–69 let): 1. Reindl (Triatlon Litvínov) 47:40, 2. Švec (Slavoj Severotuk) 52:42, 3. Štefl 58:13.
Veteráni IV (nad 70 let): 1. Čmelík (Za sebe) 1:04:07.
Juniorky (15–17 let): 1. Boháčová (Kajak Děčín) 36:53.
Ženy I (18–39 let): 1. Hejtíková 35:49, 2. Charvátová (Kajak Děčín) 41:27, 3. Bártová (Bicykl Kříž) 41:51.
Ženy II (nad 40 let): 1. Vrátná (Krušnoman Litvínov) 38:45, 2. Vápeníková (Chironax dent. servis) 39:45, 3. Süsserová (Krušnoman Litvínov).