Sedmý běžecký závod s Mumií zná své vítěze, zbývá pouze sečíst body za celý rok.

NECHYBĚLA ZNÁMÁ JMÉNA

V neděli na Střížovickém vrchu bylo zase pěkně dusno, na start krosové desítky se postavilo pod nafukovací oblouk čtyřiaosmdesát sportovců a sportovkyň, mezi kterými nechyběla známá jména. Zdeněk Pinc, Petr Zuda, Jirka Vlček, Blanka Vajrychová, Renata Vajrychová, Jarmila Sobecká, Marcela Vyšatová, Veronika Vágnerová.

Do role zkušeného startéra se pasoval Petr Kostovič, jeho syn Jan plnil úkoly ředitele závodu.

Běžely se tři okruhy po vyznačené trase, v hlavní mužské soutěži vyhrál Zdeněk Pinc v čase 34:59, dost dlouho se ho držel ústecký běžec Petr Zuda, ale třetí kolo rozhodlo.

Mezi ženami vyhrála Jarmila Sobecká v čase 41:01, skvěle běžela Renata Vajrychová z AK Bílina. Její sestra byla třetí.

S DCEROU NA ZÁDECH

Jako poslední do závodu vybíhal mladý muž s tříletou dívenkou na zádech, společnost mu dělala jeho přítelkyně.

„Jeden okruh běžel se čtrnáctikilovou zátěží, dcera nás prostě samotné na trať nechtěla pustit. Holka se jmenuje Izabela, přítel Jonas Kryhl. Je Švéd. Společně bydlíme v Rakousku a tady jsme na návštěvě u mé maminky. Jonas běhá v Alpách vytrvalostní krosové závody, dokáže i stovku. Moc se mu to tady líbilo, spokojená byla i maminka," svěřila se v cíli Lucie Rosenkrancová.

O další zajímavost se postaral desátý běžec v celkovém pořadí Miroslav Svoboda. Rád by po dvaceti letech opět zkusil maraton.

„Jo je to pravda. Jako mladý kluk jsem dělal atletiku, začínal jsem čtyřstovkou, končil desítkou. Tenkrát jsem zaběhl i maraton v Berlíně a startoval jsem ze třetí řady. Potom jsem dlouhé roky nedělal nic, a v roce 2014 jsem vážil neskutečných 96 kilogramů. Dnes mi je pětačtyřicet a systematickým tréninkem jsem to stáhl na 73. Cítím se dobře. Zase si vedu běžecký deníček, letos jsem naběhal 2800 km. Dvanáctého listopadu poběžím maraton ve Svádově a chtěl by ho dát pod tři hodiny," říká sympatický sportovec.

Vedle něho stál v červeném dresu Luboš Švácha, který jezdí do Ústí pravidelně z Mělníka.

„Takový seriál u nás doma nemáme, proto jsem tu často. Tady to byl můj třicátý závod v letošním roce a moc se těším na půlmaraton do Svádova. Osobní rekord na půlmaratonu mám 01:58 a chtěl bych ho trochu vylepšit. Za tři roky mi bude šedesát, běhám pro radost," tvrdil zkušený běžec.

Takových nadšenců tam bylo víc, běhání je prostě současný fenomén bez rozdílu věku.