"Tento sport do České republiky přišel z Portugalska, tuším, že se tu provozuje tak pět let. Hodnocení není zrovna jednoduché, ale pro představu čtenářů postačí vysvětlení, že soutěž je složena ze tří disciplín. Drezurní zkouška, test ovladatelnosti a rychlostní test. Na nedělní akci jsme si pronajali jezdecký areál na Bukově, začínaly děti, závěr byl kvalifikací dospělých na 2. Mistrovství české republiky, která se bude konat ve dnech 14. -19. září  v Českých Budějovicích. Jedna překážka dokonce znázorňovala Mariánský most, jen voda chyběla," vysvětlila pořadatelka Marie Růžičková z Jezdeckého spolku Rtyně nad Bílinou.

Její manžel Břetislav Růžička byl velkým favoritem soutěže, v loňském roce obsadil druhé místo na republice, na Bukově ho však porazila Babeta Melčová na koni Bankiet ze Slaného. 

Den otevřených dveří u hasičů ve Všebořicích.
FOTO: Den otevřených dveří hasičů ve Všebořicích nalákal stovky lidí

Začínalo se už v osm ráno a končilo se v osm večer. Úvodní drezura vyžadovala soulad dvojice, většina diváků si lámala hlavu otázkou, čím vlastně je kůň ovládán, když je zakázáno během soutěže mluvit.

Příjemná hudba doprovázela výstup soutěžících, každý si ji musel připravit sám, byla rovněž hodnocena. Zajímavější byla však závěrečná část, kdy se dvojice musela prokličkovat řadou specifických překážek. Nejvíc jich bylo patnáct, v jízdě na čas jich bylo deset.

Pro představu uvedu náznak akce. Soutěžní dvojice po pozdravu dává pokyn na věž, aby byla puštěna hudba. První překážkou je přesné přemístění modré nádoby z pravé strany na levou, potom je na řadě ohradník s krávou, krokování, otevírání brány, kličkování mezi kuželi, přeskok, překonání mostu, vjezd do stodoly se zvoncem a couvání, útok na býka, konvička. Nejprve se vyžaduje přesnost provedení, později rozhoduje čas.

Největším problémem byla brána a útok na býka. Do samého konce nikdo nevěděl, jak to dopadne. Nakonec se radovala dáma na černém koni.

"Jezdím tři roky, tohle je mé druhé vítězství, bylo to dramatické do poslední překážky. Jsem ráda, že jsem se nominovala na Mistrovství české republiky, myslím, že nás tam pojede z Ústí nad Labem víc. Za dva roky má mýt Mistrovství Evropy v Německu, tam bych se ráda podívala," svěřila se Babeta Melčová ze Slaného.

Working equitation je nová soutěž pro koně a jezdce, šikovných dvojic se na Bukově představilo dost. Za týden tu bude opět parkur.

Starosta Rtyně nad Bílinou Jaroslav Liška.
Obří haly u Rtyně jsou opět ve hře. Nechce je ani obec ani lidé z okolí