Technické zázemí včetně časomíry obstaral Jaroslav Hercík z týmu Prima běhy, startovné ve výši 250 Kč posloužilo dobré věci.

Cyklostezka ve Svádově byla v sobotu plná nejen podzimních barev, skromnou soupisku ovlivnily prázdniny, ale jinak to bylo fajn. Kolem desáté dopoledne dostaly šanci děti, prvním vítězem se stal šestiletý Ondřej Auervek, který předvedl soustředěný a technicky mimořádný výkon. „No prostě jsem hrál dříve fotbal, tak běhat umím," prohlásil šikula s medailí na krku.

Potom se vše točilo kolem mladého muže, který přijel z Vrchlabí. Odpovídal na otázky, vysvětloval, demonstroval běžeckou abecedu. Reprezentant Ondřej Fejfar běhá závody do vrchu, účastní se světového poháru v náročné kategorii, která se jmenuje skyrunning. Po rozcvičce se připojil k pětadvaceti běžcům, aby jim ukázal, co umí. Vyhrál s ohromným náskokem v čase 00:15:47,1.

MĚL JSEM I TROCHU KLIKU

„Začínal jsem na dráze, běhal jsem pětku i desítku, osobák na půlmaratonu mám 01:07:13. Potom jsem se dal do kopců. Jedenáct let mne trénuje Jaroslava Grohová, zkušená atletka, která si moc dobře pamatuje Jarmilu Kratochvílovou. Příprava je podobná jako na maraton, akorát se více běhá v horách. Letos jsem úspěšně zakončil studium VŠE v Praze, jsem stále amatér, ale rád bych si časem vyzkoušel profesionální podmínky. V září jsem vyhrál závod Světového poháru v USA, bylo to v Montaně, druhý za mnou doběhl Španěl. Přiznávám bez mučení, že jsem měl i trochu kliku. Hrozně pršelo a dvě hodiny před startem se měnila trasa závodu a mně to sedlo. V celkovém hodnocení vertikálního kilometru jsem byl letos pátý. To je taková speciální disciplína, kde se místy šplhá po čtyřech. Desátého září jsem se zúčastnil extrémního štafetového závodu v Rakousku, který se jmenuje Dolomitenmann, kde startovalo 110 čtyřčlenných týmů z celého světa. Pouze znalci vědí, že závod se skládá z náročného běhu, jízdy na horském kole, letu padákem a jízdy na kajaku. Naše čtveřice obsadila jedenácté místo," říká sedmadvacetiletý běžec, který ve Svádově ochotně pózoval před objektivy zájemců.

Podle jeho vyjádření ho do konce roku čekají pouze dva závody. Velká kunratická a MČR v krosu v Praze. Potom si dá konečně měsíc odpočinek. Ondřej Fejfar je naše absolutní špička v tomto sportu. Vyrovnanou partii má podle jeho slov pouze s Robertem Krupičkou. Ve Svádově byl už podruhé a běhat tedy umí.

Absolutní pořadí1. Ondřej Fejfar Vrchlabí 00:15:47,1; 2. Václav Šlechta Machačkala 00:19:16,3; 3. Martin Kumžák Ústí nad Labem 00:20:02,0