Začínaly děti, potom vyběhlo 738 běžců na trať dlouhou devatenáct kilometrů, dalších 1151 běžců na trať dlouhou dvanáct kilometrů. První závod byl letos v Brdech, další je plánován do Lednice.

Nádherné počasí a zajímavá trasa vedoucí kolem hradu Karlštejn přes bývalý vápencový lom Velká Amerika lákala. Mezi startujícími bylo i několik Ústečanů.

Markéta Procházková na kratší trati útočila na bednu, v soutěži dvojic, kterou pořadatelé nazvali tandem dokonce s kamarádem Michalem Okrouhlíkem brala stříbro.

PRVNÍ START A HNED VYHRÁLA KOLO

Radek Steklý na delší trati obsadil čtrnácté místo. Hlavní cenu z tomboly, horské kolo cca za 30 tisíc Kč vyhrála sympatická Markéta Polachová.

"Běžela jsem tady poprvé. měla jsem startovní číslo 11724. Vybrala jsem si raději kratší dvanáctikilometrovou trať a zvládla jsem ji za 01:25:24. To víte, že jsem měla ohromnou radost když komentátor vytáhl mé číslo. Skoro všichni tam zůstali v naději, že budou mít štěstí a já jim to vyfoukla," smála se pohledná slečna.

V absolutním pořadí byl na kratší trati nejrychlejší Zbyšek Lhota, který vyhrál i v loňském roce. Jeho čas 00:47:02 budil oprávněný respekt. Nejrychlejší ženou na stejné trati byla Jana Grygarová (00:55:18).

Plyšový maskot " komár " osobně vítal každého propoceného sportovce. V cíli je čekal nakrájený meloun, různé druhy pití, masáž a gratulace kamarádů.

"Nejtěžší úsek byl za hradem Karlštejn, tam byl pěkný stoupák. Hodně se to tam roztrhalo, musel jsem obíhat celé skupiny mimo stezku, což mi ubralo dost sil. Nejkrásnější část byla samozřejmě v tom lomu. Uprostřed byla voda, dokonce tam hráli nějací Indiáni na píšťaly.To byla nádhera. Probíhali jsme temnou štolou a potom už jenom z kopce do cíle. Pro mne to byla prozatím nejhezčí akce," tvrdil Zbyněk z Ústí.

Delší trať vyhrál Jan Mrázek v čase 01:15:00, nejrychlejší ženou na devatenáctce byla Marcela Rambová s časem 01:32:46. Končilo se po vyhlášení jednotlivých věkových kategorií. Krosový běh opravdu táhne a Ústečané nejsou líní.