Slibný úvod a nikoli zcela vlastní vinou nepovedený závěr. Takto lze výstižně charakterizovat z pohledu roudnického jezdce Buggyry Davida Vršeckého úvodní den závodního víkendu mistrovství Evropy tahačů ve Smolensku.

Vršecký startoval do hlavního závodu ze čtvrtého místa a start se mu povedl. Dokonce se po jistý čas prvního kola ocitl na třetím místě před Hahnem. Atak ho však vynesl na vnější stranu okruhu, což umožnilo Jochenovi návrat na třetí místo.

Vršecký nakonec dojel čtvrtý, a přestože ve zmiňovaném úvodu sahal po ruské bedně, byl nakonec s výsledkem spokojený.

„I když jsme udělali velký kus práce na vývoji, musíme stát pevnýma nohama na zemi. O tom, že budu držet celý závod krok s Jochenem a nadělím Adamovi Lackovi přes dvanáct sekund, jsem si mohl nechat loni jenom zdát," nechal se David slyšet po dojezdu.

Zdroj: Youtube

Ovšem Ruské kolo, tak se místní okruh jmenuje, ukázalo Vršeckému i horší stranu. V závodě s handicapem dojel až devátý. Proč? Nejdříve Fin Mika Mäkinen nezvládl start a ucpal celou za ním startující „sudou" řadu, v důsledku čehož se Vršecký propadl na deváté místo.

A poté René Reinert, který s obdivuhodnou zarputilostí dokázal Vršeckého buggyru celý závod úspěšně blokovat.

„Vzpomněl jsem si na loňský rok, kdy jsem za ním dojel ve stejném závodě druhý. Riziko kolize a poničení auta za bod navíc nestojí. Tento způsob „závodění" ale přináší více utrpení, než radosti," komentoval Vršecký závěrečný závod.

Adam Lacko ze židovické stáje MKR dojel se svým renaultem v hlavním závodu šestý, v závodu s handicapem sedmý, když stejně jako Vršecký doplatil na špatný start Fina Mäkinana, který jel hned před ním.

„K neumístění mi už klasicky v handicapovém závodě pomohl David Vršecký, který mě hned ve druhé zatáčce dvakrát zezadu nakouřil, a tím to pro mě skončilo. Znovu na trať jsem se vrátil až jako sedmý a na té pozici jsem už závod dokroužil,"sdělil zklamaně Adam Lacko.

Frankie Vojtíšek s bílým MANem do Smolenska nakonec ani nedorazil (vysoké finanční nároky na cestu) a i kvůli tomu v Rusku závodí jen dvanáct nejsilnějších tahačů.

Pilot tahačů David Vršecký s Buggyrou v ruském Smolensku.

Výsledky ME v závodech tahačů ve Smolensku

Sobota:

Hlavní závod: 1. Kiss (Maď./MAN), 2. Albacete (Šp./MAN) -0,476, 3. Hahn (Něm./MAN) -7,201, 4. Vršecký (ČR/Buggyra) -9,767, …6. Lacko (ČR/Renault) -22,446.

Závod s handicapem: 1. Bösiger (Švýc./Renault), 2. Hahn -6,641, 3. Mäkinen (Fin./MAN) -9,916, …7. Lacko -11,321, 9. Vršecký -17,642.

Průběžné pořadí ME: 1. Albacete 230 bodů, 2. Hahn 219, 3. Östreich (Něm./MAN) 181, 4. Kiss 175, 5. Vršecký 164, 6. Lacko 126.