Telnický rohlík. Tradiční závod v obřím slalomu pro veřejnost, jehož kořeny sahají do roku 1986.

130 účastníků

V letošní sezoně se o něj závodilo hned dvakrát. V prosinci se závodníci zvyklí zdolávat prudkou trať jen na lyžích, kvůli nepřízni počasí proplétali mezi brankami po vlastních nohách.

Odložený Telnický rohlík se totiž poprvé ve své historii nesjížděl, ale běžel. S průběhem akce byli všichni spokojeni. Byla to zajímavá a pro závodníky také náročná soutěž. Všichni si přáli, aby se další závod vrátil na lyže. A to se podařilo. Sezona skončila tradicí.

„Obřákové" branky postavili pořadatelé na svah Macháček Nová. Počasí nakonec přálo a k závodu se přihlásilo 130 lidí. Ne všichni se ale dostavili na start.

Začala Pinďata

Teprve čtyřletá Terezka Charvátová z Ústí nad Labem se na klání těšila. „Snad se dceři bude dařit," řekla nám maminka Terezky cestou na prohlídku tratě. Závod začal v deset hodin, kdy se jako první spustili na trať ti nejmladší Pinďata. Střídaly je další dětské kategorie.

Po žácích vyrazili na trať senioři. Nejstarším závodníkem byl ústecký Jaroslav Beránek, na kterého zbyla nepopulární bramborová medaile. „Když jsem jel prohlídku, byl jsem asi rychlejší," trpce se usmál Beránek. Jako každý, kdo s číslem projel cílem, dostal alespoň diplom a rohlík.

Závod kolem jedenácté zastavil těžký pád lyžaře v prostoru cíle. Německého turistu, který nebyl účastníkem závodu, musel do ústecké nemocnice transportovat vrtulník.

Picková zářila

Zbytek závodu proběhl bez potíží a už v jednu hodinu proběhlo slavnostní vyhlášení. Kategorii mladších žákyň vyhrála s přehledem domácí závodnice Žofie Picková.

„Před závodem bych brala druhé místo, ale dojela jsem si pro první," zářila. „Moc dobře se mi nejelo, sníh byl těžký, ale vyšlo to," radovala se.

Žofie se zúčastnila i prosincového „běžeckého rohlíku" a i ten vyhrála. „Jsem ráda, že se teď jelo zase na lyžích, určitě to je o moc jednodušší," smála se.

Důvod k radosti měl i Petr Kouba mladší. Další z domácích jezdců skončil na bedně na druhém místě a to jel s dlahou na prstu a tedy jen s jednou hůlkou. „Jelo se mi dobře, trať mi sedla," sdělil usměvavý závodník a s chutí se zakousl do vyhraného rohlíku.

Poháry, ceny i obří rohlíky pořadatelé rozdali. Tradiční závod skončil tradiční party v chatě Olympie.