První krosový závod letošního roku přilákal na vyšlapanou lesní cestu pod vysílačem cca šedesát sportovců, měřil 6,3 km a věrně kopíroval historickou trať Memoriálu Aloise Hanauera, který se tu běhával od roku 1985.

Porovnání nových časů se starými rekordy se přímo nabízelo. Na historický rekord Michala Kučery z BK HOPE Moldava prozatím nikdo nemá, čas 00:18:46 budí oprávněný respekt i dnes. Škoda, že jsem se v zapůjčených materiálech nedočetl v jakém roce byl vytvořen. Jedno je však jasné, běhalo se v květnu.

Běh Milana Varcholy, tak se jmenovala první letošní běžecká akce na Střížáku. V sázce byl krásný putovní pohár, zájemci o něj přijeli ze Žandova, Doks, Teplic, Povrlů, Třebenic, Lovosic, Děčína, Mšena, Jílového, Chabařovic. Domácí skupinu vedl Petr Zuda a Zuzana Rusínová.

Start i cíl byl na stejném místě, běželo se šest okruhů. V loňském roce napadl sníh, letos byl terén poměrně suchý, pouze na několika místech závodníci kličkovali mezi loužemi s blátem. Hned od startu to naplno rozbalil Zdeněk Pinc z Třebenic, dlouhým krokem udával tempo skupince pěti běžců, ve které nechyběl i Petr Zuda.

V ženské kategorii to byl opět boj mezi Zuzanou Rusínovou a Jarmilou Sobeckou. V posledním kole to bylo všechno jasné. S velkým náskokem zvítězil student UJEP Zdeněk Pinc v čase 00:21:30 a Jarmila Sobecká z Chabařovic (00:24:46).

V jiné věkové kategorii stál na bedně i Luboš Čapek, čtyřicátník, který se zapsal do podvědomí kamarádů jako jeden z minulých vítězů těžkého seriálu Král Středohoří. Tady se byl jenom protáhnout, momentálně jsou jeho vizitkou běžky. V Kořenově trénoval s kamarády, za týden naběhal 350 km. Samozřejmě, že poběží Jizerskou padesátku, Karlův běh na Božím daru, ale vrcholem zimní sezony prý bude vytrvalostní závod v Norsku. V zapůjčených materiálech k Memoriálu Aloise Hanauera jsem se ale dočetl, že v roce 2004 obsadil na Střížáku v hlavní kategorii desáté místo.

Ve starém seznamu byla další jména ústeckých sportovců, které možná znáte. David Cihlář, Jaroslav Sova, Jindřich Čepický, Milan Varchola, Jana Vápeníková, Ondřej Matoušek. Panečku, tenhle závod má své kouzlo.

V cíli jsem se zeptal vítěze, jak to vidí letos s útokem na celkové vítězství v poháru. "Od září běhám každý den Třebenice - Lovosice (10 km), pak si půjčím u dědy auto a jedu do školy (UJEP). Zpáteční cesta je běžecky delší (15 km). V každém počasí 100 km každý týden. Cítím se dobře, tak uvidíme, jak dlouho mi to vydrží," konstatoval Zdeněk Pinc.

Běh Milana Varcholy výsledky muži: 1. místo - Zdeněk Pinc - MMB Třebenice - 00:21:30; 2. místo - Petr Zuda - Všebořice - 00:21:55; 3. místo - Šimon Koblížek - USK Provod - 00:22:04
výsledky žen: 1. místo - Jarmila Sobecká - USK Provod - 00:24:46; 2. místo - Zuzana Rusínová - Happy Loop - 00:25:06; 3. místo - Dagmar Musilová - Jílové - 00:26:44