Diváci tak mohou navštěvovat další ústecký sport na vysoké úrovni, předseda klubu Matěj Čapek a sportovní manažer Tomáš Votava chtějí dělat svou práci co nejlépe a přitáhnout k futsalu co nejvíc diváků.

Druhá liga ve futsalu zůstane v Ústí zachována díky Rapidu. Ten už má v kádru legendu Dlouhého, nyní získal slávistu Filingera! Diváci tak mohou navštěvovat další ústecký sport na vysoké úrovni, předseda klubu Matěj Čapek a sportovní manažer Tomáš Votava chtějí dělat svou práci co nejlépe a přitáhnout k futsalu co nejvíc diváků.

Pro mnoho lidí v Ústí je futsal celkem neznámým sportem, téměř všichni hráči i v nejvyšší soutěži mají navíc civilní zaměstnání, chystáte se k nějaké větší propagaci?
Čapek: Futsal bohužel po marketingové stránce zaostává za ostatními sporty, my chceme v rámci našich možností dostat tento sport mezi nejširší okruh lidí. Některé kluby v 1. lize už ale začaly marketing rozvíjet a věřím, že i Rapid přispěje svojí činností k pozitivní propagaci futsalu.

Před dvěma lety jste hráli krajský přebor. Přibližte fanouškům vývoj Rapidu.
Votava: Před první sezonou se nám podařilo přivést českou legendu futsalu Martina Dlouhého a další posily se zkušenostmi z 1. ligy. V kombinaci s hráči, kteří prošli mládeží FK Ústí nad Labem, se nám podařilo vytvořit kvalitní tým, jenž se chtěl dostat do 2. ligy, což se nakonec také povedlo. I když nutno říct, že to byla trnitá cesta, kdy jsme dvě sezóny za sebou skončili na druhém místě, ale i to vždy nakonec znamenalo postup.

Zdá se tedy, že kvalitativní skoky rozhodně nejsou malé, podobnou cestou šla kdysi teplická Balticflora, jíž však došly peníze, nebojíte se časem stejného problému?
Čapek: S rozvojem klubu roste i náročnost na jeho provoz. Hlavní problém je, když klub stojí finančně na jedné osobě, jako to bylo v případě Teplic. My vyvíjíme velké úsilí k získávání partnerů z řad firem a v této práci chceme pokračovat i nadále, abychom se vyhnuli tomu, co se stalo Balticfloře.

Do kádru se vám podařilo už na krajský přebor přilákat Martina Dlouhého, nejlepšího střelce reprezentace, jak se vám to povedlo?
Votava: Po přátelském utkání se Spartou Praha se nám podařilo navázat spolupráci s nimi spolupráci. Jelikož se ve Spartě budoval nový kádr, vedení Sparty svolilo k přestupu Dlouhého. Tento hráč, jenž plní v Rapidu roli hrajícího trenéra, je rekordmanem v počtu reprezentační startů, bronzovým medailistou z Mistrovství Evropy a tím pádem velkým vzorem pro mladé hráče, na kterých chceme klub stavět.

Kádr byl vždy doplňovaný o zajímavá jména i z nejvyšší soutěže. Pro fanoušky by to mohlo být lákadlo, jak bude vypadat letošní tým?
Votava: Jádro našeho kádru zůstane stejné jako v minulé sezoně a bude doplněn o mladé hráče i o zkušené hráče z 1. ligy. Již nyní můžeme prozradit, že ze Slavie Praha přichází do Rapidu na přestup David Filinger! Další velká osobnost futsalu, bývalý reprezentant a hráč, jenž zaznamenal v 1. lize přes 200 branek. V minulé sezóně působil v roli hrajícího trenéra v prvoligových Litoměřicích a pro náš klub je velkou posilou. V jednání je příchod i dalších velice zajímavých hráčů, takže si myslím, že fanoušci se mají na co těšit.

Kdo z hráčů, kromě posil, by měl patřit k oporám?
Votava: Samozřejmě Dlouhý, jehož zkušenost by měla pomáhat mladým hráčům, kteří nemají s 2. ligou zkušenosti. V obraně budeme spoléhat na Matěje Kliera. Předvést se budou chtít i mládežnický reprezentant Gajdoš a mladíci Virt, Sedláček a Sloup.

První liga se bude znovu hrát v Teplicích, loni se připojily Gardenline Litoměřice. V Ústí však v posledních sezónách působil nejvýš Combix ve 2. lize, čím myslíte, že to je?
Čapek: Je to především o financích. Litoměřice a Teplice mají ve vedení osoby, které jsou ochotné dát do futsalu spoustu peněz. To je na jednu stranu dobré pro rozvoj těchto klubů, ale na druhou stranu je tam riziko podobného scénáře, jako se stal u Balticflory nebo i jiných klubů.

Velká cena Ústí nad Labem v boxu 2017, finálové zápasy
FOTO: Grand Prix v boxu ovládli Indové, Češi zůstali těsně pod vrcholem

Combix před letošní sezónou sestoupil do divize, hlavní reprezentace zdejšího futsalu tak bude na vás.
Čapek: Jsme rádi, že jsme nejvýše postaveným klubem v Ústí nad Labem, na druhou stranu městské druholigové derby s Combixem by bylo určitě zajímavé. Uděláme maximum, abychom dobře reprezentovali nejen ústecký futsal, ale i město jako takové. Se začátkem sezony spustíme zajímavé akce pro fanoušky, budeme pořádat nábor nových hráčů ročníku 1999–2003. V plánu je také spousta dalších věcí, spojených mimo jiné i s charitou, jež by mohly futsal v Ústí posunout vpřed.

V Ústí je tradičně velký problém se sportovními halami, kde budou moci fanoušci navštěvovat vaše utkání?
Čapek: Domácí utkání budeme hrát ve Sportcentru Sluneta. Jiná hala pro nás ani nepřipadala v úvahu, jelikož je to jediná hala v Ústí nad Labem, kde se dá halový sport dělat pro diváky. Pan Šedivý ze Sportcentra nám vyšel maximálně vstříc s termíny domácích utkání, které bychom měli hrát v nedělních večerních hodinách po zápasech prvoligových basketbalistů. Věřím, že se nám podaří nalákat do ochozů velký počet fanoušků. Přáli bychom si být nejnavštěvovanějším klubem ve 2. lize.

Přejděme k ambicím. Kde by se měl letos klub pohybovat?
Čapek: Chceme se především vyhnout bojům o záchranu a bavit sebe a fanoušky kvalitním futsalem. Rádi bychom se pohybovali v popředí tabulky, ale žádné konkrétní cíle si nedáváme. Každopádně si myslím, že máme kádr, který, když si vše sedne, může bojovat o umístění mezi nejlepšími třemi týmy soutěže. Důležitý bude začátek soutěže, ten hodně napoví o tom, jak se bude sezona vyvíjet.

V minulosti jste zde hráli i s pražskou Spartou, s níž jste si obousměrně vyměňovali několik hráčů, bude spolupráce s nějakým prvoligovým klubem pokračovat i nadále?
Votava: Dobré vztahy máme se Spartou i nadále a někteří naši hráči by tam měli v příští sezoně nastupovat na střídavý start v juniorském týmu. Podobná spolupráce se rýsuje i s druhým pražským S, tedy Slavií. Jsme rádi, že můžeme s těmito kluby spolupracovat a že naši talentovaní hráči mohou okusit juniorskou ligu.

Combix v loňské sezóně juniorskou ligu hrál, v Rapidu ji zatím neplánujete?
Votava: Jak bylo řečeno, budeme pořádat nábor mladých hráčů, takže do juniorské ligy bychom chtěli Rapid dostat do dvou let.

Mohou se i letos už v přípravě těšit fanoušci na nějaké zajímavé soupeře?
Votava: To určitě můžou. Momentálně řešíme termín domácího utkání se Slavií Praha, finalistou posledního ročníku nejvyšší tuzemské soutěže. V jednání jsou rozhodně i další zajímavá utkání. Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Takže bychom všechny rádi pozvali na naše domácí utkání.

Boxerka Lucie Sedláčková v roli modelky.
FOTO: Boxerka si zahrála na modelku. Zapózovala i nahoře bez