Jeden hraje od pěti let tenis a je stále považován za velký talent severu. Jmenuje se Jakub Patyk, v květnu oslaví šestnácté narozeniny.

Klubový rekord

Jeho bratranec je o dva roky starší, hraje hokejovou extraligu na Kladně, letos překonal v kanadském bodování klubový rekord a jmenuje se Petr Patyk.

Oba mají ve škole individuální plán, oba trénují každý den, sportu mají plnou hlavu. Po dlouhé době se sešli na kus řeči a Deník byl u toho.

Jak to tedy bylo s tím rekordem, Petře?
Hraji hokejovou extraligu na Kladně tři roky, letos v soutěži staršího dorostu jsem měl dobrou sezonu. V devětašedesáti utkáních jsem nastřílel 36 branek a na 29 přihrál. Celkem 63 bodů. Překonal jsem klubový rekord o devět bodů, ale v play off se hraje zase od začátku. V prvním kole jsme sice vyřadili favorizovanou Spartu 3:1 na zápasy, ale potom nás sestřelil Třinec. Ani blonďatý přeliv nám nepomohl, byli prostě lepší. Žádný rekord bych neudělal, kdyby celý útok dobře nespolupracoval.

Končí pro tebe hokejová sezona, nebo ještě ne?
Extraligový hokej nemá moc časových prostojů. Dostal jsem dva dny volno a potom bych se měl připojit k juniorům. Následovat budou kondiční testy a potom se začne s letní přípravou. Pokud se chcete probojovat do republikových výběrů, musíte makat celý rok. Že to někdy pěkně bolí, vědí všichni v dresech i za střídačkou. Celá rodina mi fandí, i Jakub mi držel palce a sledoval některé zápasy.

Když máš o prázdninách krátké volno, kde relaxuješ?
Jednoznačně u vody, miluji rybaření.

Jakube, ty jsi byl ve své věkové kategorii dlouho mezi třemi nejlepšími tenisty na republikovém žebříčku. Kolik máš doma trofejí?
(smích) Zrovna nedávno jsem dělal v pokojíku pořádek, napočítal jsem 116 pohárů. Procestoval jsem celou Evropu, byl jsem v USA, nejsem už žádný nováček. Momentálně však hraji v kategorii do osmnácti let a tam dostávám pěkně zabrat. Jedničkou je Ondra Krstev. Hraje se celoplošný tvrdý tenis, kde malé zaváhání rozhoduje celé utkání. Mým vzorem byl vždycky Roger Federer, viděl jsem spoustu jeho zápasů a některé jsou prostě nezapomenutelné.

Co čeká tebe v nejbližších dnes?
Prozradím vám tajnou informaci. Ve dnech 4. až 8. května se v Ústí uskuteční silně obsazený turnaj tenistů do osmnácti let, kde bych měl také startovat. Hraji sice za Spartu, ale dvoufázově budu trénovat i doma. Pokud chcete vidět špičkový tenis na antuce, tak si udělejte poznámku v kalendáři. Přijede 48 tenistů, do samotného turnaje se však probojuje pouze nejlepších dvaatřicet borců.

Stejná otázka jako Petrovi. Jak relaxuješ, když máš volno?
Moc rád lyžuji.