Známé ústecké boxerské hvězdy Fabiana Bytyqi a Tomáš Šálek rozzáří charitativní turnaj s názvem Lokomotif Cup, který společně pořádají Ústecký deník a futsalový oddíl Lokomotif Ústí. Jubilejní 5. ročník turnaje, jenž pomáhá handicapovaným dětem, se koná už zítra od 8 hodin v tělocvičně Speciální ZŠ, MŠ a Praktické školy Pod Parkem na Severní Terase. Svou účast potvrdil i herec Leoš Noha alias Áda Větvička ze seriálu Okresní přebor.

„Na turnaj se moc těším, ale zároveň jsem hrozně zvědavá a nervózní. Nejsem žádný rozený futsalista, takže si rozhodně nesmíte nechat ujít, jak mi to s míčem půjde, tedy spíš nepůjde,“ usmívá se juniorská mistryně světa a Evropy v boxu Fabiana Bytyqi.

„V loňském roce to našemu týmu docela šlo,“ připomíná Fabiana turnaj, který družstvo Lukáše Konečného s několika fotbalisty v sestavě ovládlo. „Letos tam ovšem mají jako posilu mě. Myslím, že o zábavu nebude nouze,“ slibuje sympatická blondýnka.

VÝTĚŽEK PRO CHARITU

Pořadatelé i letos věnují všechny vybrané peníze na charitativní účely, konkrétně Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP).

„Za předchozí čtyři ročníky jsme předali dohromady přes 127 tisíc korun, loni to bylo rekordních 44 tisíc. Letos bychom rádi atakovali magickou hranici 50 tisíc. Pomoci nám k tomu může každý, včetně diváků. Na charitu jdou všechny prostředky ze startovného týmů, z občerstvení, tomboly i prodeje památečních triček, která jsou jednou z letošních novinek,“ prozradil hlavní organizátor charitativního projektu Pavel Přibyl.

VEZMĚTE I PLYŠÁKY

Podle jeho slov se pořadatelé snaží každý rok vymýšlet novinky, aby turnaj nezapadl do stereotypu. Loni měla například premiéru tzv. plyšákománie a vybralo se při ní 397 plyšových hraček. „Ta bude i letos. Navíc od 9 hodin ráno plánujeme i soutěže o sladkosti a drobné ceny pro děti v malé tělocvičně,“ odtajnil další z organizátorů Tomáš Hon.

Novinkou je letos i prodej památečních triček s nápisem „Dáváme góly pro děti“, kterých se v předprodeji prodalo téměř 50 kusů. „Poslední kusy prodáme přímo na turnaji,“ vysvětlil Přibyl s tím, že i letos budou k vidění známé tváře.

„Kromě Fabiany nastoupí za boxery i její bratr Sebastian a také vycházející hvězda českého profiboxu Tomáš Šálek. Účast nám přislíbil i herec Divadla Na Zábradlí Leoš Noha, kterého všichni znají jako Ádu Větvičku ze seriálu Okresní přebor.“

Turnaje se každý rok účastní 8 družstev z Ústecka a Děčínska, dohromady kolem stovky sportovců. O výsledky tu ale nejde. „Hlavní je se před Vánocemi naposledy sejít, dobře se pobavit a vybrat peníze pro děti, které je opravdu potřebují,“ vysvětluje Tomáš Hon.

SPMP prostředky každoročně používá na nákup speciálních pomůcek pro handicapované děti, jako jsou polohovací vaky, interaktivní nástroje a hry, potřeby pro rozvoj jemné a hrubé motoriky a podobně.

„S touto organizací spolupracujeme od samotného začátku našeho projektu a nespornou výhodou je, že máme zpětnou vazbu a přesně víme, na co byly finance použity,“ říká Přibyl k projektu, který se každoročně skládá ze dvou částí.

Ještě před samotným turnajem totiž probíhá na internetu charitativní aukce sportovních dresů a dalších předmětů, jejíž výtěžek pořadatelé na Lokomotif Cupu připojí k celkové vybrané částce.

„Letos se v aukci vybralo přesně 13 tisíc korun, takže základ máme slušný. Věřím, že i tentokrát padne rekord a společnými silami rozzáříme dětské úsměvy. Udělat radost dětem, které to v životě neměly jednoduché, je to nejmenší, co pro ně všichni společně můžeme udělat,“ dodává za organizátory Přibyl.