Kouč Jiřička dovedl tým ze saské metropole do druhé nejvyšší německé soutěže před dvěma roky. Hráči podle něj zahráli letos víc v klidu a podávali přesvědčivější výkony. „Zjevně se promítla do naší hry zkušenost a taky to, že dokážeme lépe odhadnout týmy, se kterými hrajeme. Každý mančaft je jiný. Je potřeba se na něho dobře připravit. Sledovat kdo, kde hraje, zda přijede k zápasu nebo zůstává na turnaji. Když víte, proti komu nastupujete, tak se na něho můžete takticky a psychicky připravit," říká trenér, který studoval personální koučink a sportovní psychologii.

Soupiska drážďanského týmu byla prakticky identická s tou loňskou. Byl na ní například: slovenský daviscupový reprezentant Andrej Martin či běloruský bombarďák Uladzimir Ignatik, nebo Češi Marek Michalička, Michal Franěk, Michal Šmíd, Dušan Lojda a Lubomír Majšajdr. Tým je dvanáctičlenný a na jednotlivá kola je připraveno šest lidí plus jeden náhradník. Trenér nikdy úplně na 100 % neví, zda se mu podaří postavit nejsilnější možnou sestavu, protože hráči mají své povinnosti ve svých mateřských klubech. To byl i případ slovenského tenisty Martina před duelem s jedním z nejtěžších soupeřů TV Reutlingen. Díky vyřazení v turnaji mu vzniklo okénko v jinak nabitém kalendáři. On nelenil, sedl na letadlo a přiletěl posílit Blasewitz. „Bylo to od něj hodně obětavé. Měl to časově tak tak. Tým ho přijal pozitivně, uvolnil mu místo a i díky němu jsme porazili TV Reutlingen 5:4 a získali důležité body do tabulky," uvedl profesionální tenisový kouč Jiřička.

Tým z Drážďan (zleva): Trenér Tomáš Jiřička, hráči: Andrej Martin, Michal Schmid, Dusan Lojda, Peter Heller, Uladzimir Ignatik, Michal Franek, Christian Haupt, manažer Grosse.

Tým z Drážďan (zleva): Trenér Tomáš Jiřička, hráči: Andrej Martin, Michal Schmid, Dusan Lojda, Peter Heller, Uladzimir Ignatik, Michal Franek, Christian Haupt, manažer Grosse.

Drážďanský klub se hodně věnuje i výchově mladých tenistů a tenistek. „Je velmi náročné si vychovat kvalitního hráče pro ligu. Stojí to spoustu peněz a úsilí. Ale i tak se nám s mládeží daří," řekl Jiřička a dodal: „Clara Schőn vyhrála Masters Champions Bowl v Mnichově a německé mistrovství nejmladších do 9 let v Detmoldu a vyhrála Steffi Graff masters v Lipsku."

Na Teplice Tomáš Jiřička nezanevřel. Naopak, stále se do nich vrací. A to ze dvou důvodů: na návštěvy s dcerkou za rodiči své manželky a kvůli tenisu. S vedením tenisového klubu na Letné se domluvil, že bude klubovým nadějím ve věku 10 až 14 pomáhat s mentálním koučinkem. „Pomáhám jim pozitivně nastavit mentální úroveň, a tím dochází ke zvýšení efektivity jejich sportovní přípravy, zvýšení výkonnosti, odstranění závodního stresu a vnitřních bloků, ujasnění si priorit. Tenis je hodně o hlavě a to platí jak pro dospělé, tak pro mládež," nechal se slyšet Jiřička.

Souboje tenisových borců v areálu TC BW Dresden Blasewitz v krásnem parku s názvem Waldpark nejsou jenom lákadlem pro německé fanoušky, ale i pro české. Cesta za kvalitním tenisem trvá z Ústí či Teplic slabou hodinku. Hrací období má tým kolem Jiřičky od července do srpna, vstup je zdarma. (kos)

„Do Teplic jezdím rád," říká kouč
- Tomáš Jiřička je profesionální tenisový kouč TC BW Dresden Blasewitz. Žije v Drážďanech, ženatý, manželka hrála závodně tenis, dcera Anna Sofia (3 roky)
- s tenisem začínal v Roudnici nad Labem, pokračoval v Ústí nad Labem, v dorostu hrál v Teplicích
- v 21 letech došel k závěru, že u tenisu chce zůstat, ale jako trenér. Udělal si nejvyšší trenérskou licenci. Byl jedním z nejmladších držitelů této licence v tuzemsku.