V rozdílném rozpoložení a také situaci půjdou do derby dva rivalové ze severu Čech. Zatímco děčínští vicemistři absolvovali Final Four českého poháru, ústecká parta měla volný víkend. Favoritem jsou domácí Válečníci, kteří si hodlají upevnit druhou příčku tabulky, Pandy ze sousedního Ústí chtějí v roli hostů překvapit a vylepšit ne zrovna lichotivou dosavadní bilanci na scéně Národní basketbalové ligy.

„Soupeř se za dobu našeho posledního utkání opět pozměnil, co se týká hráčského kádru, takže se musíme připravit na jeho možná novou či pozměněnou hru. Nicméně hrajeme doma a já věřím, že budeme mít dostatek sil a energie, abychom mohli hrát tempo basketbal, kterým se chceme po poháru vrátit na vítěznou vlnu," řekl Pavel Budínský, trenér děčínského BK Armex.

Válečníci pokračují v dost náročném programu, zápasy následují v rychlém sledu, vyhrané pohárové semifinále, porážka v jeho finále, ve středu od 18:00 derby a v sobotu ligový návrat do Pardubic.

„Derby je vždy náročný zápas, protože každý má speciální motivaci. Sestava Ústí se od posledního zápasu s námi, jak už říkal trenér, hodně obměnila, ale myslím si, že zásadní bude soustředit se na náš výkon. Musíme začít dělat všechny základní věci jak v obraně, tak v útoku – a hlavně se zase začít bavit basketbalem tak, jako tomu bylo v první půlce sezony," uvedl pro klubový web 26letý děčínský křídelník Tomáš Pomikálek.

První vzájemný duel Děčín jasně ovládl, vyhrál o 17 bodů. Odveta však byla napínavá, trojkou v poslední vteřině televizního zápasu ji na ústecké palubovce rozhodl hostující rozehrávač Tomáš Vyoral (86:83). Ústí vyhrálo v Děčíně naposledy 4. ledna 2003!

Bezesporu nejsledovanějším hráčem dnešního derby bude 33letý křídelník Pavel Bosák, jenž v minulých dnech vyměnil válečnický dres za Ústecký, a zápas v Děčíně bude jeho prvním střetnutím za Slunetu.

„Pauza byla dlouhá a klukům už chybí ostrý zápas. Děčín se venku trápí, ale doma hraje velmi dobře, musíme se připravit na agresivní obranu a pohlídat si střelce z dlouhé vzdálenosti. Proti týmové hře Děčína musíme předvést týmový výkon v obraně, jedině tak máme šanci na úspěch," uvedl ústecký manažer Vladimír Hejl.