Kooperativa Národní basketbalová liga má sice reprezentační přestávku, pokud se však kluby domluví mezi sebou, mohou v našlapaném programu odehrát některá vzájemná střetnutí. To je i případ Kolína a Ústí nad Labem, kteří dohrají utkání 7. kola, které bylo odloženo kvůli koronaviru.

Za domácí celek by neměl v sestavě chybět Devante Wallace, jenž přišel do Kolína před touto sezónou. Loňský ročník strávil ve Finsku, předtím působil v Ústí nad Labem, odkud byl vyhozen po incidentu, který dodnes interpretuje každá strana po svém. Osmadvacetiletý šutér se však podle všeho nepohodl s vedením klubu a z haly ho údajně musela vykázat až policie.

"Popravdě? Pro mě je to jen další ligový zápas, na kterém není nic výjimečného," odpověděl Wallace na dotaz ohledně konfrontace se svým bývalým zaměstnavatelem. "Těším se, že se uvidím se svým bývalým trenérem a spoluhráči, se kterými jsme byli dobří přátelé." Ostatně trenéra Slunety Antonína Pištěckého uznává Wallace dodnes. Ve středu sdílel na svém profilu na sociálních sítích přes rok starou zápasovou fotografii, na níž je zachycen při pochvalném poplácání od Pištěckého, s popiskem "Jeden z nejlepších trenérů, pod nímž jsem kdy hrál". Tentokrát k ní připsal: "A pořád, i dnes, to cítím stejně. Jeden z nejmilejších chlapů, které můžete potkat. V pátek s nimi hrajeme".

DO KOLÍNA ZA SKINNEREM

Wallace nebyl v sezóně 2018/2019 jediným odchodem za zvláštních okolností, pár měsíců před ním opustil Ústí také Marko Stevanovič. Ten zamířil do pražského USK a ve vzájemných zápasech dával bouřlivými oslavami vítězství i hlasitým hecování najevo, že se severočeským klubem se nerozešel v dobrém. Wallacův návrat do Čech má však prozaičtější vysvětlení.

"Lee Skinner je můj dobrý přítel, chtěl jsem hrát ve stejném klubu jako on," objasnil Američan. A Medvědům se jeho angažmá zatím vyplácí. Hned v prvním zápase po svém příchodu (10. října) pomohl 22 body, 5 doskoky a 4 asistencemi k výhře nad Svitavami, čímž potvrdil výborná čísla, která měl v Ústí. Po koronavirové přestávce ale zatím nenastoupil, v pátek by však chybět neměl.

ZASTAVIT ÚTOK KOLÍNA

"Návrat Skinnera a příchod nám dobře známého Wallace posouvají Kolín na jinou úroveň, než jsme byli zvyklí," upozornil před zápasem Pištěcký, jenž se jinak na svého bývalého svěřence speciálně nezaměřoval a s Wallacem před zápasem nemluvil. "Výrazně obměnili sestavu, včetně nového trenéra, pokud přidáme podkošové posily v podobě Jelínka a Petráše, přidáme návrat Novotného a dvě kolínské stálice, Machače a Číže, získáme snadnou odpověď na výsledkové úspěchy Medvědů v posledních zápasech," dodal.

Kolín totiž šlape, prohrál jen s ambiciózním Brnem hned v 1. kole, a poté s kolosem z Nymburka (avšak pouze o 10 bodů). Poslední tři duely během jediného týdne (Ostrava 74:72, Hradec Králové 95:93 a Olomoucko 98:85) ale zvládl vítězně a veze se tak na vítězné vlně, díky níž se vyšplhal na pátou příčku. "Naše veškeré úsilí musí být upřeno především na obrannou polovinu, Kolínští patří mezi pár týmů v naší soutěži, které si berou více střel za tři body nežli za dva. Pokud je necháme chytnout, budeme mít problém," zdůraznil ústecký kouč sílu kolínského útoku. "Celek složený ze skvělých individualit doplněných o mladé hráče. Nečeká nás nic lehkého. Klíčem k úspěchu bude zastavit jejich útok," tuší také ústecké křídlo Jan Maděra.

Houževnatí Východočeši nepatří mezi oblíbené soupeře Slunety. Za posledních pět let se oba celky utkaly sedmnáctkrát, přičemž Ústí si připsalo deset vítězství, Kolín sedm. Většinou se jednalo o velice těsné zápasy, pouze tři z nich skončily více než jedenáctibodovým rozdílem skóre (hned rozdílů bylo pouze jednociferných. Duel začíná v pátek 27. listopadu v 17.45, sledovat ho lze na stanici tvcom.cz.