S myšlenkou uspořádat MČR neregistrovaných badmintonistů přišli pánové Pavel Hromada a Milan Selingr. Před dvěma roky se uskutečnilo v Opavě a zájem byl mimořádný. Prvními mistry republiky neregistrovaných se stali Martin Sýkora z Opavy a Pavlína Ruzbašanová z Karviné. Druhý ročník si vzali za své dva Ústečané, Tomáš Kostka a Mirek Vlach. Půl roku plánovali, připravovali podmínky, navazovali kontakty, hledali sponzory.

Ve všech krajích se konala nejprve nominační kola, do závěrečného turnaje, který se konal v Krásném Březně ve dnech 5.-6. října pod názvem „SOTX MČRN 2013", se prosmečovalo 19 žen a 65 mužů. Na deseti kurtech T Klubu se hrálo od samého rána po dva dny, domácí měli několik vlastních želízek v ohni, na republikový titul však nedosáhli. Dva Ústečané se dostali do semifinále v kategorii mužů, Pavel Vorlíček bral nakonec bronz.

Dlouhá bitva

Po sobotní badmintonové řeži se dávaly velké naděje na semifinále především urostlému Sýkorovi, který hrál v pohodě. „První ročník jsem vyhrál, ale to jsem byl ještě štíhlý kluk. Dnes mám o 6 kilogramů víc, v pohybu je to znát. V Ústí jsem poprvé, turnaj je po organizační stránce bezvadný," konstatoval s úsměvem a chystal se na dalšího soupeře. Skvěle hráli domácí borci Jan Láník a Pavel Vorlíček. „Pokud chcete nafotit zajímavé záběry, tak se zaměřte na toho malého kluka v zeleném tričku. Jmenuje se Jirka Nývlt, je z Trutnova, ale v Ústí je docela často. Zúčastnil se místní SOTX TOUR 2013 a nevedl si špatně," napovídal mi muž u recepce.

Výsledky SOTX MČRN 2013:
Závěrečné pořadí muži:1. místo
Jiří Nývlt, Trutnov
2. místo
Martin Sýkora, Opava
3. místo
Pavel Vorlíček, Ústí nad Labem

Závěrečné pořadí ženy:1. místo
Pavla Křiváčková, Mladá Boleslav
2. místo
Monika Volfová, Praha
3. místo
Olga Hromadová, Opava

Když došlo k duelu Nývlt-Vorlíček, celá hala se přesunula k jedné straně očekávajíc dlouhou bitvu. Byl to skvělý badminton, oba hráči se prezentovali tvrdou hrou, o vítězi rozhodoval třetí set. Vyhrál jej ten menší a postoupil do finále, kde jej čekal obhájce titulu Sýkora.

Finálová lahůdka

Finále bylo skutečnou lahůdkou, nabídlo několik fantastických výměn, většina přítomných fandila houževnatému Jirkovi, který bojoval jako lev. První set prohrál 21:19, druhý vyhrál 21:15. Ve třetím setu smečoval z výskoku, byl přesnější a trpělivější. Vyhrál 21:16 a patřil mu zasloužený potlesk.

„Badminton hraji teprve 4 roky, moc mě to baví. Martina Sýkoru znám pouze z vyprávění, hrál skvěle, rozhodl druhý set, kde jsem dlouho prohrával. Byl to moc hezký turnaj a já jsem mistr republiky," trochu rozpačitě prohlásil propocený vítěz.

V soutěži žen rozhodlo vlastně semifinále, kde dlouhé utkání mezi Hromadovou a Volfovou stálo obě moc sil. Zvítězila Monika Volfová z Prahy (21:15, 16:21, 21:17), na lavičku však usedala zcela vyčerpaná.

Finále bylo krátké, unavená Pražačka nestačila na Pavlínu Křiváčkovou, která jí darovalo v součtu dvou setů pouze 13 bodů (5:21,8:21). Hodnotné ceny zaujaly nejen vítěze, závěrečná dokumentace připomínala turnaj profesionálů, jen hymna chyběla. Dva mladíci připravili akci, kterou se město může chlubit.