„Začali jsme s deseti stroji, ale hned první týden bylo tak plno, že jsme museli dalších pět dokoupit,“ uvedla cvičitelka Zuzana Hroudová. Dnes je v T-clubu 19 strojů.

O co vlastně jde? Je to sportovní indoorový fitness program, který tvrdě konkuruje aerobiku, spinningu i posilování. H.E.A.T. vznikl před pěti lety v Itálii a ihned si ho oblíbily tisíce lidí.


„Základem je přirozená chůze na mechanickém pásu, poháněným vlastní silou. Pohybuje se tedy v závislosti na vašem šlapání - krocích - a není, tak jako je to u běžeckých pásů, poháněn elektřinou. Navíc se dá různě naklápět (až do sklonu 40 stupňů), takže může téměř dokonale simulovat chůzi v horách. A samozřejmě to vše za doprovodu hudby a instruktora,“ vysvětluje dvaadvacetiletá Hroudová, co přesně znamená H.E.A.T.: High Energy Aerobic Training – vysoko energetický aerobní trénink.

Speciální pás se jmenuje maxerrunner a stojí kolem 60 tisíc korun.
Kouzlo společného cvičení tkví také v tom, že H.E.A.T. můžou provozovat amaterští i profesionální sportovci najednou.

„Cíl mají stejný, vyjít na vrchol hory. Někdo tam ovšem jde rovně, někdo serpentinami oklikou,“ usmívá se sympatická cvičitelka.

Cvičební program trvá pod vedením instruktora hodinu a stojí 105 korun. Za lekci uděláte v průměru 5 – 6 tisíc kroků a ujdete 4,5 kilometru. Můžete si vybrat, jaký přesný cíl vám hodina má dát. Máte na výběr ve spalování energie, zvýšení kondice nebo posílení svalstva. Při jedné lekci H.E.A.T. programu se spálí až 800 kcal.


„Věk pro cvičence není omezen. Měli jsme tady osmiletého chlapce i šestasedmdesátiletou paní,“ uvádí Hroudová, která současně studuje vysokou školu zemědělskou. „Výhoda je v tom, že po tomto cvičení vás nikdy nic nebolí,“ dodává.

H.E.A.T. vymysleli sportovci, kteří se velmi rádi pohybují v horách: světové ikony fitness programů, Italové Max Grossi a Marika Moretti. Program byl vytvořen a poprvé představen široké veřejnosti na Festivalu del Fitness v Rimini v roce 2004.
„Tohoto festivalu v italském letovisku jsme se letos také zúčastnili, abychom nabrali nové zkušenosti,“ uvedla Zuzana Hroudová.

Něco podobného připravují v T-clubu na listopad. Z celé republiky svezou šedesát pásů a přijedou i známý italští lektoři.
T–club pro velký zájem již otevřel další fitness s H.E.A.T. v Teplicích a chystá se rozšířit i do Litoměřic a Děčína.