Kategorie zůstávají stejné jako v loňském roce, tedy kolektiv dospělých a mládeže, jednotlivci dospělí a mládež, trenér roku, handicap a masters.

Nominace posílejte na tradiční e-mailovou adresu příslušného okresu České unie sportu, kde je uzávěrka 31. 12. 2018. Mimo to můžete své favority poslat i na adresu daniel.brzak@denik.cz, zde je však uzávěrka nominací už ve čtvrtek 20. 12. 2018 ve 12.00.
K nominovaným sportovcům je, jako každý rok, zapotřebí vypsat sportovní odvětví, disciplíny a největší úspěchy v roce 2018.

Od pondělí 7. ledna 2019 vyjdou na lokálních sportovních stranách (pondělník, úterník a středečník) nominace a také hlasovací kupóny pro čtenáře. Hlasování čtenářů bude probíhat do pátku 18. 1. 2019 tak, aby bylo možné ve všech regionech včas sečíst všechny hlasovací kategorie a stanovit konečné pořadí.

Počátkem února bude v redakcích k dispozici i omezený počet vstupenek na slavnostní vyhlášení pro veřejnost, všechny budou zdarma.

V Ústí nad Labem proběhne slavnostní vyhlášení v pondělí 11. února 2019 od 18 hodin v Národním domě. Korunku královny Ústecka obhajuje boxerka Fabiana Bytyqi.